Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
30. 7. 2013,
13.04

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 30. 7. 2013, 13.04

9 let, 2 meseca

Sodba v primeru Mediaseta znana v prihodnjih dneh

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Kasacijsko sodišče bo začelo odločanje o pritožbi Silvia Berlusconija na obsodbo zaradi davčne prevare v primeru Mediaset. Če bo sodišče potrdilo obsodbo, Berlusconiju grozi zaporna kazen.

Sodišče bo sprejelo končno odločitev, ki bi lahko pomenila konec Berlusconijeve kariere v parlamentu in ogrozila krhko vladno koalicijo. Če bo sodišče potrdilo odločitve nižjih sodišč, Berlusconiju namreč grozita zaporna kazen in prepoved opravljanja javnih funkcij za pet let. Italijanski mediji so sicer poročali, da se lahko zgodi tudi, da bi sodišče prisluhnilo prošnji Berlusconijevih odvetnikov, da se obravnava procesa preloži na september.

Berlusconi zaradi sodbe ne more spati Eden od Berlusconijevih odvetnikov Franco Coppi je med odmorom povedal, da bi bila zaradi zapletenega postopka lahko odločitev sodišča znana "v sredo zvečer ali bolj verjetno v četrtek". Berlusconi, ki zavrača krivdo in ga na sodišču ni bilo, je v nekem pogovoru dejal, da, čakajoč na razsodbo, "ne more spati že mesec dni".

Berlusconi je bil obsojen, ker je njegovo medijsko podjetje Mediaset pri nakupu televizijskih in filmskih pravic v ZDA prirejalo računovodske izkaze. S tem se je Mediaset v 90. letih prejšnjega stoletja izognil plačilu več milijonov evrov davkov. Sodišči na prvi in drugi stopnji sta Berlusconiju v tem primeru dodelili štiriletno zaporno kazen, od tega tri leta pogojno, in prepoved opravljanja javne funkcije za pet let.

Izguba sedeža v senatu ni samodejna Če bo sodba potrjena še na kasacijskem sodišču, bo Berlusconi, ključni podpornik vlade italijanskega premiera Enrica Lette, izgubil sedež v senatu. O tem mora sicer odločati senat na plenarni seji in izguba sedeža ni samodejna. Prisilni konec njegove politične kariere – od vstopa v politiko leta 1994 je bil trikrat premier – bi bil hud udarec za italijansko desnico.

Omajala bi lahko krhko vladno koalicijo desnice in levice. Medtem ko Berlusconi zagotavlja, da bo tudi v primeru obsodbe njegovo Ljudstvo svobode ostalo v vladi, je Demokratska stranka premiera Lette v tem primeru že napovedala, da ne bo privolila v to, da bi bila še naprej v vladi s stranko, katere vodja je v zaporu in ne sme opravljati javnih funkcij. Letta je sicer izrazil prepričanje, da po razsodbi ne bo "političnega potresa v državi". "Ne bojim se, Italija je stabilnejša, kot mislite," je zagotovil.

Berlosconi v primeru obsodbe zavrnil hišni pripor Berlusconi je sicer starejši od 70 let, italijanska zakonodaja pa takim osebam dovoljuje prestajanje kazni v hišnem priporu. A je nekdanji premier v pogovoru za nedeljsko izdajo italijanskega časnika Libero zatrdil, da bi raje preživel življenje za zapahi, kot pa izkoristil to možnost. "Nisem noben kriminalec, ki ga je treba prevzgojiti. Star sem skoraj 77 let in bi imel pravico do hišnega pripora, toda če bom spoznan za krivega, bom šel v zapor," je dejal.

Ne spreglejte