Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Torek,
9. 12. 2014,
12.59

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 9. 12. 2014, 12.59

8 let, 12 mesecev

Škoti grozijo z naskokom na London

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nekdanji škotski premier Alex Salmond je na septembrskem referendumu o neodvisnosti doživel bridek poraz. Toda zdaj grozi zagovornikom Velike Britanije z naskokom na sam London.

Septembra letos je večina Škotov na referendumu zavrnila osamosvojitev svoje dežele od Velike Britanije. Salmond, ki je kot dolgoletni prvak Škotske nacionalne stranke (SNP) vso svojo politično kariero posvetil škotski neodvisnosti, je po porazu odstopil z obeh funkcij. Tako na čelu škotske vlade kot SNP ga je nasledila Nicola Sturgeon.

Salmond hoče v London Toda trmasti Škot, ki je kljub porazu med svojimi rojaki še vedno zelo priljubljen, ni popolnoma vrgel puške v koruzo. Tako je zdaj napovedal, da se bo maja prihodnje leto potegoval za sedež v britanskem parlamentu.

Trenutno ima SNP v Westminstru šest poslancev, 11 jih imajo liberalni demokrati, največ, 41, pa laburisti. Škotsko v britanskem parlamentu zastopata še en neodvisni in (zgolj) en konservativni poslanec.

Škotskim zagovornikom neodvisnosti se obeta zmaga Toda maja prihodnje leto, ko bodo v Veliki Britaniji parlamentarne volitve, lahko SNP postane najmočnejša škotska politična sila tudi v parlamentu v Londonu, piše nemški časnik Die Welt.

Po javnomnenjskih raziskavah si lahko zagovorniki škotske samostojnosti obetajo celo do 30 poslancev, kar pomeni, da bodo škotski laburisti imeli manj kot 20 poslancev.

Bo ključe nove vlade imel v rokah Salmond? V tem primeru bo SNP mešala politične štrene tudi glede sestave nove britanske vlade. Kot vemo, že po volitvah leta 2010 zmagovalni konservativci niso imeli dovolj poslancev, da bi sami sestavili vlado, zaradi česar so morali oblikovati koalicijo z liberalnimi demokrati.

Tudi na volitvah maja prihodnje leto se lahko zgodi, da nobena od obeh najmočnejših strank (konservativci ali laburisti) ne bo imela dovolj glasov, da bi sama sestavila vlado. V tem primeru bodo lahko Salmond in njegovi privrženci jeziček na tehtnici pri sestavi nove britanske vlade.

Ne spreglejte