Torek, 16. 6. 2020, 14.03
4 leta, 5 mesecev
Severna Koreja na meji razstrelila urad za zveze z Južno Korejo #video
Severna Koreja je danes razstrelila poslopje urada za zveze z Južno Korejo na svoji strani meje, je sporočilo južnokorejsko ministrstvo za združitev. Pred tem je bilo na območju slišati eksplozijo, videl pa se je tudi dim. Uničenje urada je kasneje potrdila tudi Severna Koreja. Seul je napovedal odločen odgovor na dodatno zaostrovanje razmer, poroča STA.
"Severna Koreja je ob 14.49 razstrelila urad za zveze v Kaesongu," je sporočilo južnokorejsko ministrstvo za združitev, ki je pristojno za odnose s Pjongjangom.
Urad je "neuporaben"
Uničenje urada je minuli konec tedna napovedala Kim Yo Jong, vplivna sestra severnokorejskega voditelja Kim Jong Una. Urad je označila za neuporaben. Severna Koreja je pretekli teden prekinila vse komunikacijske povezave z Južno Korejo.
Seul: "Odgovor bo odločen!"
Seul je v odzivu sporočil, da bo "odločno odgovoril", če bo Severna Koreja še naprej zaostrovala razmere. "Vlada jasno sporoča, da je vsa odgovornost za te razmere na strani Severa," so poudarili. Razstrelitev urada uničuje upe vseh, ki so si želeli razvoj medkorejskih odnosov in mirno rešitev na Korejskem polotoku.
Južnokorejska predsedniška palača je sicer takoj po eksploziji pozvala k nujnemu srečanju južnokorejskega sveta za nacionalno varnost.
Sestra Kim Jong Una grozi z vojsko
Severna Koreja je sicer že pred razstrelitvijo urada sporočila, da so z vojsko pripravljeni vstopiti v demilitarizirano območje med Južno in Severno Korejo. Grožnja je posledica različnih propagandnih sporočil, ki prihajajo z juga.
Med vikendom je Kim Yo Jong povedala, da je vojski naročila, naj bo pripravljena za vstop v območje. Obljubila je, da bo ukrepala in svojo izjavo zaključila s: "Smeti je treba vreči v koš."
Uničenje urada je minuli konec tedna napovedala Kim Yo Jong, vplivna sestra severnokorejskega voditelja Kim Jong Una.
Odnosi med državama so se v zadnjem času zaostrili zaradi propagandnih letakov, ki jih z juga pošiljajo s pomočjo balonov. Južnokorejci so v okviru medkorejskega sporazuma leta 2018 obljubili, da bodo preprečili prelet letakov čez mejo.
Danes se je odzvalo tudi južnokorejsko ministrstvo za obrambo in povedalo, da z ZDA spremljajo vojaške poteze severnih sosedov.
Severnokorejska vojska pripravljena na odločitev vlade
Severno in Južno Korejo loči demilitarizirano območje – to je nekakšen varovalni pas ob meji, ki velja že vse od korejske vojne v začetku 50. let 20. stoletja. Z izboljševanjem odnosov med Severne Korejo in ZDA pa je bila cona mesto, kjer smo bili priča rokovanju Kim Jong Unom z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in južnokorejskim predsednikom Moon Jae-inom.
Danes je severnokorejska vojska dejala, da preučuje akcijski načrt, da se vojska premakne v območja, ki so bila demilitarizirana. Generalštab je dejal, da je pripravljen na hitro in temeljito izvajanje vseh odločitev vlade.
Južna Koreja sprva pozvala k mirnosti
Južna Koreja te grožnje jemlje resno. Obveščanje je bilo okrepljeno, predsednik Moon pa je pozval k umirjenosti in apeliral na Pjongjang, naj se izogne stopnjevanju napetosti.
Zadnji dve leti je južnokorejska vlada poskušala močno utrjeno mejo spremeniti v območje miru. Olajšanje vojaških napetosti na meji je bilo dogovorjeno tudi med voditelji na srečanju v Pjongjangu septembra 2018. Do zdaj ostaja to območje kljub svojemu imenu eno najbolj militariziranih območij na svetu.
31