Kosovski predsednik Fatmir Sejdiu je na slovesni izredni seji parlamenta ob prvi obletnici samostojnosti Kosova razglasitev neodvisnosti pred letom dni označil kot uresničitev sanj mnogih generacij.
"Pred letom dni je bil uresničen največji projekt, ki so si ga želele mnoge generacije, projekt, ki ga danes simbolizirata imeni dveh velikih junakov, Ibrahima Rugove, ki je duhovni in politični vodja neodvisnosti, in Adema Jassarija, junaka osvobodilne vojne," je dejal Sejdiu. Po njegovih besedah Kosovo samo leto dni od razglasitve neodvisnosti s previdnimi koraki napreduje, sprejelo je ustavo, simbole, zastavo in himno, v procesu oblikovanja pa so varnostne sile Kosova, obveščevalna agencija in ustavno sodišče.
Sejdiu: Srbija se še vedno bori proti realnosti Kosova
Kritiziral pa je Srbijo, ker ne samo, da še vedno noče priznati realnosti Kosova, "temveč se z vmešavanjem in prizadevanji za destabilizacijo še vedno bori proti njej", še posebej na severu Kosova.
Predsednik parlamenta Jakup Krasniqi je na seji prav tako poudaril, da je razglasitev neodvisnosti pomenila uresničitev več kot stoletje stare volje ljudi.
Thaci: To je rojstni dan vseh državljanov Kosova
Premier Hashim Thaci pa je dejal, da obeležujejo rojstni dan vseh državljanov Kosova, saj se je na ta dan rodila država, ki je bila njihov stoletni cilj.
Thaci se je pripravljen srečati s srbskim državnim vrhom
Thaci je sicer izrazil pripravljenost na srečanje s srbskim državnim vrhom, če bi bile teme srečanja v interesu obeh strani. Po njegovem mnenju bi morale biti teme pogovorov z Beogradom v skladu z načrtom posebnega odposlanca ZN Marttija Ahtisaarija o nadzorovani neodvisnosti Kosova. K priznanju Kosova kot države je Thaci povabil tudi Srbijo, saj bi s tem po njegovem v odnosih med državami v regiji prispevali k miru, stabilnosti in sodelovanju.
Tadić: Kosovo je vse prej kot neodvisna država
A po mnenju srbskega predsednika Borisa Tadića je Kosovo leto po enostranski razglasitvi neodvisnosti vse prej kot neodvisna država. Kot je dejal, nekdanjo srbsko pokrajino pretresajo kriminal in kršitve človekovih pravic.
Na področju kršenja človekovih pravic je Tadić izpostavil majhno število srbskih beguncev, ki so se po konfliktu na Kosovu v letih 1998 in 1999 vrnili domov, na področju kriminala pa mafijo. "Ne le Srbija, temveč tudi številne države EU trpijo zaradi albanske mafije na Kosovu, ki je ključen člen v mednarodni trgovini z drogami," je dejal srbski predsednik.
Thaci: Beograd bi se moral odmakniti od Miloševićeve politike
Kritiko je sosednji državi namenil tudi Thaci, ko je menil, da bi se moral Beograd odmakniti od politike nekdanjega srbskega predsednika Slobodana Miloševića. Po njegovem namreč srbsko vodstvo vodi "dvojno politiko" - po eni strani prozahodno, usmerjeno v integracijo države v EU in Nato, po drugi pa politiko do Kosova, ki se po Thacijevih besedah ne razlikuje bistveno od Miloševićeve.
Kosovski Srbi v deklaraciji zavrnili neodvisnost Kosova
Medtem ko je več deset tisoč Albancev praznovalo na ulicah, je skupščina kosovskih občin z večinskim srbskim prebivalstvom, ki se ga je udeležilo tudi nekaj srbskih poslancev, pred enim letom razglašeno neodvisnost Kosova označila za nično. V deklaraciji, ki so jo sprejeli udeleženci zasedanja v Zvečanih, so še zapisali, da je Kosovo del enotnega in nedeljivega območja suverene države Srbije. Zavzeli so se tudi za razpustitev vseh inštitucij, ki jih je vzpostavila kosovska vlada, vključno z nedavno ustanovljenimi varnostnimi silami.
Protest v Novem Sadu
Na Kosovu sicer slovesnosti potekajo mirno, okrepili pa so policijsko navzočnost. O nenapovedanem protestu proti neodvisnosti Kosova pa poročajo iz Novega Sada, kjer je več sto protestnikov zaprlo nekaj prometnic. Protestniki vihtijo srbske zastave in transparente z napisi "Kosovo je srce Srbije", spremljajo pa jih okrepljene policijske enote.
Feith Kosovu čestital za napredek
Kljub odločnemu nasprotovanju Srbije neodvisnosti Kosova pa so mladi državi nadaljnjo podporo napovedale zahodne države. Posebni predstavnik EU na Kosovu Pieter Feith je tako Kosovu čestital za napredek, ki ga je dosegel od razglasitve neodvisnosti ter za odločitev, da dosledno uresničijo Ahtisaarijev načrt. "Kosovo bo svobodna, demokratična država vseh skupnosti," je zatrdil Feith in v imenu mednarodne skupnosti mladi državi obljubil podporo. Pri tem se mu je pridružila tudi ameriška veleposlanica na Kosovu Tina Kaidanow.
Berisha: Jaz osebno in vlada, ki jo vodim, bomo ob vas
Ob prvi obletnici države je na kosovske voditelje čestitke naslovil tudi albanski državni vrh. Kot je v sporočilu Thaciju zapisal albanski premier Sali Berisha, je Kosovo v enem letu doseglo velik napredek. "Jaz osebno in vlada, ki jo vodim, bomo ob vas, da se skupaj soočimo z bližnjimi izzivi," je zatrdil Berisha in dejal, da si bo Albanija prizadevala za skupno krepitev demokratičnih inštitucij, gospodarskega razvoja ter regionalnih in evroatlantskih integracij.