Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Tina Vovk

Sreda,
8. 1. 2014,
15.07

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 8. 1. 2014, 15.07

7 let, 3 mesece

Sedem skrivnostnih karibskih otokov

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Karibi so dom nebeško modre vode, čudovitih koralnih grebenov in snežno belih peščenih plaž ter so priljubljen cilj turistov. Za tiste, ki si želijo samote, se najdejo manj obljudeni karibski biseri.

Manj znani karibski otočki večinoma ponujajo prav tako razkošje kot bolj znan otoki, hkrati pa, ker so relativno neznani, zagotavljajo še veliko mero zasebnosti. Za dopustovanje na teh otokih pa je treba kar globoko seči v žep. CNN je razkril sedem takšnih otočkov.

Cayo Espanto Cayo Espanto, otok v zasebni lasti, leži ob obali Belizeja v osrednji Ameriki. Razteza se na zgolj 1,6 hektara, na njem pa so šest razkošnih zasebnih vil in bungalov na vodi. Zasebno letovišče so odprli leta 1998. Na otočku so dopustovali že številni zvezdniki, med njimi Tiger Woods, Robert De Niro, Penélope Cruz, Harrison Ford, Shaquille O'Neil, Tom Cruise, Brad Pitt in Leonardo DiCaprio. Nič čudnega torej, da je otoček krasil naslovnice več revij kot katerikoli drugi zasebni otok.

Cena za sobo se začne pri 1.100 evrih na noč. Za to ceno gostom ponujajo individualnim željam prilagojene menije, vodene oglede ptičev in/ali majevskih ruševin ter aromatske masaže na plaži. Na otoku so helikoptersko vzletišče, fitnes, trgovina s potapljaško opremo in restavracija.

Dominica Dominica je del Malih Antilov, dolge verige z džunglo prekritih malih otokov na vzhodnem delu Karibskega morja na meji z Atlantikom. Leži južno od otoka Guadeloupe in severno od Martinika. Otok, ki se razteza na 750 kvadratnih kilometrov, privablja predvsem ekoturiste. Najvišja točka otoka z okoli 72 tisoč prebivalci je 1.447 metrov visok Morne Diablotins.

Otok je zaradi neokrnjene narave dobil vzdevek Otok narave Karibov. Krištof Kolumb je otok poimenoval po dnevu v tednu (dominica v latinščini pomeni nedelja), ko ga je opazil 3. novembra 1493. Natanko 485 let pozneje je otok razglasil neodvisnost od Velike Britanije. Prestolnica in največje mesto na otoku je Roseau.

Eno najatraktivnejših letovišč na otoku je Secret Bay, kjer se cene za sobo začnejo pri 265 evrih na noč. Letovišče leži na pečini na severozahodu otoka med dvema čudovitima plažama (ena ima skrite jame).

Otok Guana Na 344 hektarjev velikem otoku Guana, ki je del Britanskih deviških otokov, domuje več kot 50 ptic, 14 plazilcev ter 200 rastlin in žuželk, okoliške vode s tremi koralnimi grebeni (Beli zaliv, zaliv Muskmelon in Severni zaliv) pa naseljujejo številna morska bitja, zato je otok zaščiten. Edino zasebno letovišče na otoku ima za okoli 20 kilometrov pešpoti, po katerih si lahko gostje ogledajo tropski pragozd, sedem plaž in ruševine sladkorne plantaže. V letovišču je 19 koč in pet razkošnih vil z zasebnimi bazeni. Za sobo je treba odšteti najmanj 500 evrov na noč.

Otok Holbox Kljub bližini turistično oblegane riviere Maya je 40 kilometrov dolg in 1,5 kilometra širok otok Holbox, ki leži ob severnem delu mehiškega polotoka Jukatan, uspel ostati neokrnjen. To je še posebej presenetljivo, ker je Holbox (ime v majevščini pomeni črna luknja) eden najboljših krajev na svetu za snorklanje v družbi belih morskih psov, ki naselijo okoliške vode vsake leto med junijem in septembrom. Eno najbolj znanih letovišč na otoku je Casa Sandra z 18 apartmaji, ki stanejo od 170 evrov na noč.

Na otoku skoraj ni avtomobilov, prebivalci (domačinov je okoli 1.200) pa se prevažajo z mopedi ali avtomobilčkom za golf. Na otoku je tudi manjše letališče.

Kamalame Cay Kamalame Cay je zasebni otok ob severni obali Androsa na Bahamih. Zasebni otok, velik 38,8 hektarja, vodi družina Hew, ki ga je kupila v 90. letih prejšnjega stoletja in na njem zgradila hotel z 19 sobami, za katere je treba na noč odšteti najmanj 300 evrov.

Otok leži poleg koralnega grebena Andros, tretjega največjega na svetu, v katerem se gostje z veseljem potapljajo ali snorkljajo.

Otok Peter Za razliko od večine otokov, ki sestavljajo Britansko deviško otočje, je Peter otok v zasebni lasti. Okoli 720 hektarjev velik otok je imel dobil po Pietru Adriensenu, ki je v 17. stoletju zgradil utrdbo in staje za sužnje iz Angole.

Edino, istoimensko letovišče na otoku ponuja številne ugodnosti, med njimi članstvo v jahtnem klubu, zdravilišče, več restavracij in barov. Večina od 55 sob (te ponujajo za najmanj 280 evrov na noč), apartmajev in vil ima pogled na čudovito plažo Deadman (mrtvec), skoraj dva kilometra dolgo plažo s čudovitim turkiznim morjem. Srhljivo ime naj bi plaža dobila zaradi številnih piratov, ki so nasedli na sosednjem otočku in skušali priplavati na otok Peter, a so utonili, njihova trupla pa je naplavilo na plažo.

Petit St. Vincent Otok Petit St. Vincent leži okoli 60 kilometrov južno od St. Vincenta in je del Grenadinov, karibske verige več kot 600 otočkov. Zasebni otok na 46 hektarjih ponuja veliko ugodnost, ena od njih pa ni internet (brezžični internet je le v restavraciji). Gostom, ki lahko dopustujejo v eni od 22 vil (vse imajo pogled na ocean), tako namesto pregledovanja elektronske pošte in/ali brskanja po internetu preostane snorklanje v družbi želv ali pa meditiranje v eni od visečih mrež. Za goste skrbi 130-člansko osebje, za najem apartmaja pa je treba odšteti najmanj 800 evrov.

Ne spreglejte