Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
29. 7. 2008,
12.29

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 29. 7. 2008, 12.29

8 let, 7 mesecev

SE zaskrbljen zaradi politike priseljevanja v Italiji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Politika priseljevanja mora temeljiti na človekovih pravicah in ne le na zaskrbljenosti zaradi varnosti, je danes dejal komisar Sveta Evrope (SE) za človekove pravice Thomas Hammarberg.

Slednji je predstavil posebno poročilo o krepitvi dimenzije človekovih pravic v Italiji, ki ga je tamkajšnji vladi predal v začetku julija, so sporočili iz SE. "Skrb za varnost ne more biti edini temelj politike priseljevanja," je dejal Hammarberg in dodal, da zdajšnji ukrepi v Italiji ne upoštevajo načel človekovih pravic in človekoljubnosti, spodbudili pa bi lahko tudi nadaljnjo ksenofobijo. Nezakonito priseljevanje kot kaznivo dejanje Komisar je ob tem izrazil resno zaskrbljenost zaradi t. i. varnostnega paketa, ki nezakonito priseljevanje prvič obravnava kot kaznivo dejanje, in uvedbe izrednih razmer v treh italijanskih regijah zaradi naraščajočega števila nezakonitih priseljencev. "Romi in Sinti nujno potrebujejo učinkovito zaščito svojih človekovih pravic, vključno s socialnimi pravicami, kot so pravica do primernega stanovanja in izobraževanja," je pojasnil Hammarberg.

"Uvedba izrednega stanja in zagotovitev večjih oblasti 'posebnim komisarjem' in policiji ni pravi pristop za spopadanje s potrebami Romov in Sintov," je še dodal komisar in izrazil resno zaskrbljenost nad razširitvijo izrednega stanja na celotno ozemlje.

Begunci še težje do pridobitve azila Hammarberg je ob tem izrazil tudi kritiko nad odločitvijo o kriminalizaciji vstopa priseljencev v državo in nezakonitega bivanja. Kot je pojasnil, bi ti ukrepi beguncem lahko otežili pridobivanje azila, kar bi verjetno vodilo v nadaljnjo družbeno stigmatizacijo in marginalizacijo priseljencev - vključno z Romi, so še sporočili iz SE.

Hammarberg je bil 19. in 20. junija na obisku v Italiji, kjer se je srečal z italijanskim notranjim ministrom Robertom Maronijem, s katerim sta govorila o politiki nove vlade premiera Silvia Berlusconija glede Romov in priseljencev. V okviru obiska se je srečal tudi s predstavniki Romov in Sintov, vodjo predstavništva Evropske komisije v Italiji, predstavniki mednarodnih organizacij in civilne družbe, obiskal pa je tudi naselje Romov v Rimu - Casilino 900.

"Zaskrbljenost komisarja Hammarberga povsem neutemeljena" Italijansko notranje ministrstvo je v odzivu na poročilo sporočilo, da je zaskrbljenost komisarja Hammarberga "povsem neutemeljena". Notranji minister Maroni je poleg tega odločno zavrnil navedbe, da je italijanska policija izvajala nasilne operacije v romskih naseljih.

Ne spreglejte