Četrtek, 28. 11. 2013, 15.14
8 let, 8 mesecev
Rusija Ukrajine ne izpusti iz svojih krempljev
Vrh Vzhodnega partnerstva – EU v litovski prestolnici Vilna bi moral biti prizorišče podpisa pridružitvenega sporazuma in sporazuma o prosti trgovini med Ukrajino in EU. Kijev se je odločil drugače, podpisa in s tem krepitve vezi ne bo. Grožnje Moskve so bile dovolj, da si je Kijev premislil. K temu je pripomogla tudi zahteva Bruslja po izpustitvi nekdanje premierke Julije Timošenko. Njen politični tekmec, ukrajinski predsednik Viktor Janukovič, na kaj takega ne pristaja.
Ukrajina je pomembna tako zaradi svoje velikosti (603.700 kvadratnih kilometrov) kot gospodarstva. Ima drugo največje prebivalstvo (45 milijonov ljudi) in gospodarstvo (GDP znaša okoli 330 milijard dolarjev) med vsemi nekdanjimi sovjetskimi republikami za Rusijo. Za Evropo je Ukrajina pomembna zaradi svoje lokacije, še posebej kot tranzitna država za energente. Okoli 25 odstotkov naravnih plinov v EU pride iz Rusije, okoli 80 odstotkov teh pa gre preko Ukrajine. Ukrajinska tranzitna vloga je pomembna tudi za Rusijo, ki pa državo ceni tudi zaradi drugih industrij, kot sta jeklarska in kmetijstvo, ki so igrale pomembno vlogo v ruskem gospodarstvu že v času Sovjetske zveze.
Ukrajina se je nagnila proti Evropi z oranžno revolucijo in vlado Viktorja Juščenka, ki ji je sledila med letoma 2005 in 2010, a je prišlo do obrata in vrnitve v ruski objem odkar je februarja 2010 predsednik postal Janukovič. Ta dobro vijuga med Evropo in Rusijo, z ohranjanjem statusa quo se ohranja na oblasti.
Na vrhu v Vilni Juščenka čakajo neprijetna vprašanja evropskih voditeljev. Še posebej, ker je EU ponovno zaprosil za pomoč. Ukrajinsko vlado v naslednjih 18 mesecih čakajo hude finančne preizkušnje. Naslednje leto mora najti 17 milijard dolarjev za plačilo plina in svojih dolgov. Dolg, vključno z zasebnim, znaša 60 milijard dolarjev. Svetovna finančna in gospodarska kriza je Ukrajino močno prizadela, zato je konec leta 2008 z Mednarodnim denarnim skladom (IMF) sklenila dogovor o programu za stabilizacijo gospodarstva v višini 11,2 milijarde evrov, a je bila skladnost Ukrajine s pogoji IMF zelo slaba. Kijev je od EU prejel daleč največ finančne pomoči, med letoma 2007 in 2011 skoraj pol milijarde evrov.