Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
14. 1. 2013,
9.52

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 14. 1. 2013, 9.52

9 let, 2 meseca

Pusićeva kljub politični krizi v Sloveniji upa na dogovor o LB

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić upa, da bo kljub politični krizi v Sloveniji dosežena rešitev za LB in da se bo začela ratifikacija hrvaške pristopne pogodbe v Sloveniji.

Ministrica Vesna Pusić se je z visokimi predstavniki EU pogovarjala o pripravah Hrvaške na polnopravno članstvo v EU, o izvedbi akcijskega načrta, poteku ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe in drugih aktualnih temah. Pusićeva se je sestala s komisarjem za širitev Štefanom Fülejem, poleg tega pa tudi z visoko zunanjepolitično predstavnico unije Catherine Ashton, komisarjem za medinstitucionalne odnose Marošem Šefčovičem in komisarjem za konkurenco Joaquinom Almunio.

Ministrica pretrese v Sloveniji spremlja z zanimanjem V povezavi s slovensko politično krizo je Pusićeva dejala, da Hrvaška trenutne "pretrese" v Sloveniji spremlja z zanimanjem, in to ne samo zaradi ratifikacije, temveč tudi zato, ker jo zanima vse, kar se dogaja v njeni sosedi.

Upam, da bomo ne glede na te okoliščine, s pripravljenostjo na sodelovanje pri iskanju rešitve za LB, pri čemer mi zagotovo ne vztrajamo pri eni sami možnosti, uspeli rešiti ta primer in začeti proces ratifikacije, je dejala ministrica.

Problem LB in ratifikacija pristopne pogodbe v Sloveniji je po besedah Pusićeve sicer edino še odprto vprašanje in edina potencialna težava za vstop Hrvaške v EU 1. julija letos. Enako po njenih besedah meni tudi evropski komisar za širitev Štefan Füle.

Arhar in Rogić se bosta sestala 22. januarja Finančna strokovnjaka za LB, France Arhar in Zdravko Rogić, se bosta po besedah Pusićeve spet sestala 22. januarja. "Mislim, da je 22. januarja mogoče doseči dogovor, a ne morem prejudicirati, ker to ni odvisno samo od strokovnjakov, temveč tudi od pripravljenosti slovenske in hrvaške vlade," je še dejala hrvaška ministrica.

Ob tem je ponovila, da je Hrvaška, če bosta vladi podprli rešitev strokovnjakov, pripravljena umakniti pooblastila za tožbe proti LB.

Na vprašanje, ali ne gre pričakovati, da bosta vladi podprli predloga strokovnjakov, saj delujeta v okviru njunih mandatov, je Pusićeva spomnila, da ni bilo mišljeno, da sta finančna strokovnjaka tiskovna predstavnika vlad, saj bi lahko to vlogo ne nazadnje odigrala tudi onadva s kolegom Karlom Erjavcem.

"Ideja je bila, da ju imenujemo, da predlagata vladama rešitev, ki se obema zdi sprejemljiva, vzdržna in racionalna. Bomo videli, ali se bosta dogovorila, nato pa se bosta morali vladi odločiti, ali bosta njun predlog sprejeli. Njuna naloga ni, da sta tiskovna predstavnika vlade, temveč sta finančna strokovnjaka," je dodala.

Füle pohvalil napredek Hrvaške Pusićeva se je sicer z evropskim komisarjem za širitev Fülejem pogovarjala predvsem o desetih nalogah, na katere je komisija Hrvaško opozorila v oktobrskem poročilu o uresničevanju njenih zavez za članstvo v EU. Poročilo o izpolnjevanju teh nalog mora Bruslju poslati do konca meseca, komisija pa bo nato pripravila svoje, predvidoma zadnje poročilo o pripravljenosti Hrvaške na članstvo, ki se pričakuje 21. marca.

Po ministričinih besedah je Hrvaška že izpolnila osem od desetih nalog, ki se nanašajo predvsem na pravosodje in konkurenco, dve - povezani z mejnimi prehodi pri Neumu in ladjedelnicami -pa sta v procesu izpolnjevanja in bosta po njenih zagotovilih opravljeni do 21. marca.

Komisar Füle je po sestanku v sporočilu za javnost pohvalil napredek, ki ga je v kratkem času, od oktobra dosegla Hrvaška, in ponovil, da mora v prihodnjih mesecih nadaljevati prizadevanja za to, da bo izpolnila vse obveznosti, ki še ostajajo, in končala priprave na vstop. Ob tem Füle z zadovoljstvom ugotavlja napredek v postopku ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe.

Ob tem je komisar Slovenijo in Hrvaško pozval, naj okrepita prizadevanja za čimprejšnjo vzajemno sprejemljivo rešitev vprašanja LB. To je vse, kar je sporočil v povezavi z LB. Besed Pusićeve o tem, kako je slovenska ratifikacija edino še odprto vprašanje, v njegovi tiskovni službi niso želeli komentirati, češ da je vse, kar želijo povedati o LB, v sporočilu za javnost.

Pristopno pogodbo ratificiralo 20 članic, Slovenija med sedmimi, ki tega še niso storile Hrvaško pristopno pogodbo je doslej ratificiralo 20 članic unije. Slovenija je poleg Velike Britanije, Nemčije, Francije, Belgije, Danske in Nizozemske med sedmimi, ki tega še niso storile. Hrvaška mora do konca meseca komisiji predati poročilo o uresničevanju desetih nalog, predvsem na področju pravosodja in konkurence, na katere jo je komisija izrecno opozorila v oktobrskem poročilu.

Hrvaška pravkar končuje pripravo memoranduma za arbitražo Ob obisku v Bruslju je Pusićeva povedala še, da je Hrvaška že končala oziroma pravkar končuje pripravo memoranduma za arbitražo. Tudi priprava slovenskega memoranduma za arbitražo o meji s Hrvaško in opredelitev predmeta spora sta po besedah agentke Slovenije pred arbitražnim sodiščem Simone Drenik v sklepni fazi. Rok za oddajo memoranduma je 11. februar.

Ne spreglejte