Petek, 1. 3. 2013, 14.55
9 let
Prepoved dela od doma – korak nazaj ali le nov način odpuščanja?

Medijski gigant Yahoo se je odločil, da njegovi zaposleni ne bodo več delali od doma, temveč bodo morali hoditi v pisarno, zaradi česar so na sedežu podjetja že poskrbeli za dnevno varstvo otrok zaposlenih, kar je eden od najpogostejših razlogov za to, da zaposleni delajo od doma. Pri tem se Deutsche Welle sprašuje, ali bi se morala po tem zgledovati tudi nemška podjetja.
S to potezo si 37-letna direktorica zagotovo ni pridobila veliko prijateljev, temveč je z njo spodbudila val ostrih kritik zaposlenih in nekaterih drugih, ki niti niso zaposleni pri omenjenem podjetju. Tako je Richard Branson, direktor Virgin Groupa, na svojem blogu zapisal: "To se zdi korak nazaj v tem obdobju, ko je delo od doma lažje in veliko bolj učinkovito."
Pojavljajo se že ugibanja o razlogih, zakaj je Mayerjeva od zaposlenih, ki delajo od doma, zahtevala, da se vrnejo v pisarno. Nekateri govorijo o tem, da je to nov način odpuščanja zaposlenih, vsaj tistih, ki ne bodo privolili v to, da se vrnejo na delo v pisarno. V primerjavi s konkurenčnima podjetjema Google in Facebook se je Yahoo znašel v težavah in mora najti način, kako privarčevati. Pri tem Deutsche Welle dodaja, da si nobeno podjetje ne more privoščiti, da bi na takšen način izgubilo svoje najboljše ljudi.
Ob tem je dodala, da delo od doma vpliva na večjo produktivnost, hkrati pa s tem delodajalci privarčujejo kar nekaj denarja, saj imajo majhne pisarniške stroške, hkrati pa so tudi stroški z dodatki za prevoz manjši. Sodeč po rezultatih raziskave univerze v Melbournu tisti, ki delajo od doma, v povprečju delajo več kot tri ure več kot tisti, ki hodijo v pisarno na delo.
Delo od doma ima lahko za delodajalce tudi negativne posledice. Številni delodajalci se namreč pritožujejo nad tem, da se meja med delom in prostim časom pogosto zabriše, še posebej takrat, ko delodajalci od zaposlenih pričakujejo, da so vedno na voljo. "Treba je oblikovati pravila, s katerimi bo določeno, kaj je delovni čas in kaj prosti čas," je še povedala Rumpova, pri tem pa podala primer: "Zaposleni bi morali imeti na razpolago med 12 in 24 urami za odziv delodajalcu."
Rumpova je poudarila, da delo od doma tudi na njenem inštitutu predstavlja težavo. "Kako lahko ustvarim tovariški duh med zaposlenimi inštituta, če se zaposleni ne poznajo med sabo?" se sprašuje Rumpova in dodaja, da bi bila najboljša rešitev kombinacija dela od doma in v pisarni.