Ponedeljek, 26. 5. 2025, 18.14
2 dneva, 14 ur
Prepoved AfD: to bi bili zmagovalci

Potem ko je nemški zvezni urad za varstvo ustave (BfV), odgovoren za notranjo varnost, sporočil, da je AfD zanesljiv primer ekstremizma, je AfD vložila pritožbo, o kateri bo odločalo upravno sodišče v Kölnu.
V Nemčiji se že nekaj časa odvija debata o prepovedi stranke AfD, ki ji očitajo skrajno desno usmeritev. Če bi do tega res prišlo, kar 30 odstotkov volivcev AfD na naslednjih volitvah ne bi odšlo na volišče. Največ volivcev AfD, ki pa bi le odšli na volišča, pa bi oddalo glas stranki BSW, ki jo vodi Sahra Wagenknecht.
Čeprav je upravno sodišče v Kölnu začasno ustavilo uvrstitev AfD med zanesljive desne skrajneže, se je razprava o prepovedi stranke kljub temu znova razplamtela, piše švicarski medij Watson.
Največ bi pridobila BSW
Glede na anketo, ki jo je za nemški medij Bild izvedel javnomnenjski inštitut Insa, bi imelo največ koristi od morebitne prepovedi Zavezništvo Sahra Wagenknecht (BSW). Ta stranka bi, če bi bile volitve zdaj in na glasovnici ne bi bilo AfD, dobila 11 odstotkov glasov. Na februarskih volitvah BSW za las ni preskočila petodstotnega parlamentarnega praga.
Vodja BSW Sahra Wagenknecht vsaj javno nasprotuje prepovedi AfD.
Glede na anketo bi se tudi FDP boljše odrezala brez AfD. S šestimi odstotki glasov bi se liberalci, ki so februarja dobili le 4,3 odstotka glasov in se poslovili od parlamenta, vrnili v bundestag. Nekoliko več, 1,4 odstotka, bi pridobila tudi CDU/CSU.
Skoraj vsak tretji volivec AfD bi ostal doma
Povsem drugačna slika se pokaže, ko podpornike AfD vprašamo, za koga bi volili, če bi bila njihova najljubša stranka prepovedana. Po podatkih Inse 30 odstotkov volivcev AfD v tem primeru sploh ne bi več volilo.
Štiriindvajset odstotkov bi jih namesto tega volilo za BSW, po osem odstotkov pa za CDU/CSU in FDP. SPD in Levica bi prejeli vsaka po štiri odstotke glasov podpornikov AfD, Zeleni pa bi bili na zadnjem mestu s tremi odstotki.