Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
10. 9. 2008,
13.03

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 10. 9. 2008, 13.03

8 let, 7 mesecev

Predstavniki Deutsche Telekom prisluškovali novinarjem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nemško tožilstvo je obtožilo najmanj tri predstavnike nemškega telekomunikacijskega giganta Deutsche Telekom, ker naj bi nezakonito sledili novinarjem, poroča Financial Times Deutschland (FTD).

Vohunska afera, ki je izbruhnila že maja, po navedbah nemških medijev dobiva vse večje razsežnosti. Novinarjem sledili tudi detektivi Nemški Telekom je maja priznal, da je sledil več novinarjem in višjim uslužbencem podjetja, da bi tako ugotovili, kako iz podjetja iztekajo zaupne informacije. To se je dogajalo v letu od 2005 do 2006, Telekom pa je za sledenje novinarjem najel tudi zunanja detektivska podjetja, med njimi tudi eno v Berlinu, zaradi česar se je na koncu škandal začel razpletati tudi v javnosti. Tedanja direktor Kai-Uwe Ricke in predsednik nadzornega odbora Telekoma Klaus Zumwinkel sta zanikala, da bi kaj vedela o tovrstnem vohunjenju. Toda direktor omenjenega zunanjega detektivskega podjetja Ralph Kühn je zagotovil, da je "naročilo prišlo z vrha" in da so o tem večkrat govorili s predstavniki uprave Telekoma, je poročal nemški tednik Spiegel.

Sledenje novinarjem dokazujejo računi Sodelovanje med podjetjema za sledenje novinarje dokazujejo tudi računi, zadnji pa je bil plačan novembra 2006, deset dni po zamenjavi vodstva, ko je novi direktor Rene Obermann izvedel za sledenje novinarjem, nakar je sprožil notranjo preiskavo, kasneje pa je o tem obvestil še oblasti.

Nemško tožilstvo je nato maja začelo preiskavo dogajanj in preiskovalo predvsem, ali je podjetje kršilo zakone o zaščiti zaupnosti telekomunikacij in zaščite osebnih podatkov. Zdaj je po poročanju FTD v povezavi z afero obtožilo najmanj tri uslužbence Telekoma, pri tem pa kot kronski dokaz navajajo elektronsko sporočilo predstavnika Telekomove varnostne službe kolegu pri hčerinskem podjetju T-Mobile, naj preišče podatke o klicih novinarja časnika Capital Reinharda Kowalewskyja. Pri tem je pošiljatelj tega sporočila navedel še izpis iz posetnice novinarja in poudaril telefonski številki mobilnega in stacionarnega telefona.

Kot dokaz tudi elektronsko sporočilo Poleg tega je tožilstvo kot dokaz predložilo najmanj eno elektronsko sporočilo, s katerim so bili posredovani nezakonito pridobljeni telefonski podatki. Po oceni tožilstva promet elektronske pošte tudi jasno nakazuje, da so se aktivnosti sledenja novinarjem začele leta 2005.

Obtoženim grozi pet let zapora Tožilstvo je opozorilo tudi, da je bil krog novinarjem, ki so jim sledili v Telekomu, precej večji, kot so sprva domnevali. Neuradno naj bi bilo po poročanju časnika Handelsblat v to afero vpletenih najmanj pet ali šest novinarjev. Kot navaja FTD, je tožilstvo vpletene novinarje obvestilo in jim ponudilo možnost, da tudi sami vložijo kazenske ovadbe. Obtoženim zaradi kršenja zaupnosti komunikacij grozi tudi do pet let zapora.

Med preiskavo so na dan prišle tudi druge podrobnosti in obtožbe na račun nemškega Telekoma. Med drugim so se pojavili sumi, da naj bi Telekom že leta 2000 najel zunanje detektive, ki naj bi vohunili za novinarji. Med preiskovalci naj bi bili celo nekdanji agenti zloglasne vzhodnonemške tajne službe Stasi. Tovrstno sledenje novinarjem leta 2000 so v Telekomu zanikali.

Ne spreglejte