Predstavniki romskih združenj na Poljskem in v Nemčiji so ostro kritizirali politiko vlade italijanskega premiera Silvia Berlusconija do Romov.
Italijanske oblasti so ob 64. obletnici nacističnega poboja več tisoč Romov v nekdanjem koncentracijskem taborišču Auschwitz obtožili zatiranja in diskriminacije.
"Italijanske oblasti aktivno sodelujejo pri zatiranju Romov"
"V zadnjem letu dni smo bili v Italiji priča dogodkom, ki jim v zgodovini povojne Evrope ni primere," je na slovesnosti v Auschwitzu dejal predsednik Združenja Romov na Poljskem Roman Kwiatkowski. "Prvič po koncu druge svetovne vojne državne oblasti aktivno sodelujejo v politiki zatiranja in diskriminacije etnične ali narodne manjšine, v tem primeru Romov," je poudaril.
Vodja nemških Romov in Sintov Romani Rose je prav tako izrazil "veliko zaskrbljenost" nad dogajanjem v Italiji ter ob tem pozval Evropsko unijo, da posreduje in bolje zaščiti Rome v Evropi. "EU bi morala končno začeti obravnavati Rome kot partnerje s polnimi pravicami," je zatrdil Rose.
V Italiji je sporna reforma zakonodaje o priseljencih
Italija je zaradi ukrepov desnosredinske vlade premiera Silvia Berlusconija proti nezakonitim priseljencem v zadnjem času tarča ostrih kritik italijanske opozicije, Evropske unije in mednarodnih človekoljubnih organizacij. Najbolj sporna je obsežna reforma italijanske zakonodaje o priseljencih, ki med drugim predvideva odvzem prstnih odtisov otrokom in odraslim Romom. Vlada obtožbe zanika in vztraja, da so ti ukrepi nujni za izboljšanje varnosti v državi, zmanjšanje uličnega kriminala in izboljšanje položaja romskih otrok.
V nekdanjem koncentracijskem taborišču na jugu Poljske se je zbralo okoli 300 ljudi, med njimi preživeli v holokavstu in predstavniki vlad Poljske, Slovaške in Madžarske.
Med drugo svetovno vojno je bilo ubitih okoli pol milijona Romov v Evropi. Nacisti so 2. avgusta 1944 izpraznili romski tabor v taborišču Auschwitz, s tem da so v plinske celice poslali večino tamkajšnjih prebivalcev, med njimi tudi ženske, otroke in ostarele. Preostale so poslali kot prisilne delavce v nemške tovarne.