Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
30. 7. 2008,
17.24

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 30. 7. 2008, 17.24

8 let, 7 mesecev

Pogovori med Izraelom in Sirijo konstruktivni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Predstavniki Izraela in Sirije so danes zaključili četrti krog pogovorov, ki potekajo ob posredovanju Turčije.

Po navedbah neimenovanega diplomatskega vira so pogovori potekali "v konstruktivnem ozračju" in se bodo nadaljevali v avgustu. Posredni pogovori, ki so bili prekinjeni leta 2000, so sicer znova stekli maja letos. V prihodnosti možnost neposrednih pogovorov Četrti krog posrednih pogovorov med Jeruzalemom in Damaskom se je začel v ponedeljek in končal danes. Tudi peti krog avgusta bo potekal ob posredovanju Turčije, so pa turški diplomati nakazali, da v prihodnosti obstaja možnost neposrednih pogovorov, če bo dosežen zadosten napredek. Trenutno pogajanja potekajo tako, da se predstavniki Izraela in Sirije nahajajo v različnih hotelih v Carigradu, turški pogajalci pa prenašajo sporočila iz hotela v hotel.

Sirija je maja sporočila, da se je Izrael zavezal k popolnemu umiku s sporne Golanske planote, vendar pa predstavniki judovske države tega doslej niso niti potrdili niti zanikali. Izraelski premier Ehud Olmert je sicer v preteklosti izjavil, da je Izrael glede Golanskih planot pripravljen sprejeti "pomembne koncesije".

Damask zahteva vrnitev Golanske planote Damask zahteva vrnitev Golanske planote, ki jo je Izrael zasedel v šestdnevni vojni leta 1967. Izrael se je v preteklih pogovorih s tem načeloma strinjal, a strani nato nista uspeli doseči dogovora o tem, kje naj bi tekla meja. Po trditvah Izraela Sirija tudi ni ponujala polnega miru v zameno za tovrsten umik judovske države.

Izraelski premier Olmert in sirski predsednik Bašar al Asad sta bila sicer 13. julija gosta francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja, ko je bila na evrosredozemskem vrhu v Parizu ustanovljena Unija za Sredozemlje. Kljub temu pa se voditelja ob tej priložnosti nista sestala in torej ni prišlo do neposrednih pogovorov med njima.

Ne spreglejte