Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
29. 9. 2013,
13.07

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Italija Silvio Berlusconi

Nedelja, 29. 9. 2013, 13.07

8 let, 8 mesecev

Po odstopu Berlusconijevih ministrov Italija v novi vladni krizi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Italija se je znašla v novi politični krizi, potem ko je pet ministrov Ljudstva svobode nekdanjega premiera Siliva Berlusconija napovedalo odstope s položajev v vladi premiera Enrica Lette.

Letta je potezo označil za "noro", italijanski mediji pa so krivdo pripisali kar Berlusconiju. Italijanski notranji minister in podpredsednik vlade iz vrst Ljudstva svobode Angelino Alfano je v soboto sporočil, da se je vseh pet ministrov odločilo za odstop. Za "nesprejemljivega" so označili ultimat, ki ga je isti dan z napovedjo glasovanja o zaupnici napovedal Letta.

"Obsojenec je povzročil padec Italije" Mediji pa so krivdo pripisali kar Berlusconiju. "Obsojenec je povzročil padec Italije," navaja naslov časnika Il Fatto Quotisiano. La Stampa in Il Sore 24 Ore sta se strinjala, da so dejanja medijskega mogotca "norost". Mediji ob tem opozarjajo predvsem, da bo politična kriza najverjetneje znova spodkopala zaupanje mednarodnih finančnih trgov v Italijo, zaradi česar bo imela država težave pri izhodu iz finančne in gospodarske krize.

Berlusconi: Italija ne potrebuje vlade, ki povečuje davčno breme Berlusconi, ki prav danes praznuje 77. rojstni dan, je sicer po poročanju italijanskih medijev branil svojo odločitev, da ministre umakne iz vlade. "Nismo mogli več podpirati vlade, ki zvišuje davek na dodano vrednost. Italija ne potrebuje vlade, ki povečuje davčno breme," je poudaril nekdanji premier. Vlada Lette naj bi davek na dodano vrednost zvišala z oktobrom, Berlusconi pa je prepričan, da bi imela takšna poteza negativni učinek na potrošnjo.

Na potezi bo sedaj italijanski predsednik Giorgio Napolitano, ki se mora odločiti, kako naprej. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP se bo Napolitano že danes sestal z Letto, britanski BBC pa poroča, da je predsednik že namignil, da bo najprej poskušal doseči oblikovanje nove koalicije brez predčasnih volitev.

"Edina pot so nove volitve" Berlusconi je sicer pozval k predčasnim volitvam volitvam. "Edina pot so nove volitve, ki bi se morale zgoditi, kakor hitro je mogoče," je poudaril. Dodal je še, da je na podlagi javnomnenjskih anket prepričan v zmago svoje stranke.

Med tistimi, ki glasno pozivajo k predčasnim volitvam, so tudi privrženci gibanja in stranke Pet zvezd nekdanjega komika Beppeja Grilla, ki je tretja najmočnejša sila v italijanskem parlamentu. A vendarle ni verjetno, da bi nove volitve prinesle preboj, razen če se prej ne spremeni volilni sistem.

Kot najbolj verjetna opcija se kaže možnost, da bi Napolitano oblikoval prehodno vlado Kot najbolj verjetna opcija se tako kaže možnost, da bi Napolitano oblikoval prehodno vlado, katere naloga bi bila sprejeti reformo volilnega sistema. Volitve v letu 2013 tako niso zelo verjetne.

Ena od možnosti pa je tudi, da bi Letta zbral dovolj podpore pri poslancih, ki bi v koalicijo prestopili iz Ljudstva svobode. Da v stranki niso enotni glede odhoda iz vlade, so že nakazali nekateri Berlusconijevi ministri, ki so se uklonili ukazu in odstopili. "Sem odstopila, a ne delim mnenja z vsemi, ki svetujejo Berlusconiju," je poudarila dosedanja ministrica za zdravje Beatrice Lorenzin. Kot je dejala, ne bo članica stranke, ki se razvija v radikalni smeri.

Quagliariello: Predčasne parlamentarne volitve so pirova zmaga Njeno mnenje deli tudi strankarski kolega in dosedanji minister za reforme Gaetano Quagliariello, ki se je izrekel proti volitvam. "Predčasne parlamentarne volitve so pirova zmaga," je menil. Tako ni izključena možnost, da bi oba po odstopu z ministrskega položaja zapustila še Ljudstvo svobode.

Letta je v soboto za naslednji teden - predvidoma v torek - v parlamentu napovedal glasovanje o zaupnici svoji vladi. S tem naj bi želel končati politično krizo, ki je vladno koalicijo pripeljala na rob razpada. Odločitev je sprejel v luči novih groženj poslancev Ljudstva svobode, da bodo odstopili, če bo moral Berlusconi zaradi pravnomočne obsodbe v primeru Mediaset zapustiti senat.

Ne spreglejte