Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
14. 11. 2012,
8.18

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Francija Sirija

Sreda, 14. 11. 2012, 8.18

8 let, 7 mesecev

Po Franciji še druge države priznale sirsko opozicijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Francija je kot prva zahodna država priznala nov sirski opozicijski blok kot edinega zastopnika sirskega naroda, njenemu zgledu pa so sledile še druge države.

"Francija priznava sirsko nacionalno koalicijo kot edinega zastopnika sirskega naroda in torej kot prihodnjo začasno vlado demokratične Sirije," je na novinarski konferenci v Parizu dejal francoski predsednik Francois Hollande. Ta se je dotaknil tudi vprašanja, ali bo Francija zagotovila tudi orožje za boj proti Al Asadovim silam. Hollande je povedal, da do zdaj niso razmišljali o tem, vendar pa bodo o tem začeli razmišljati takoj, ko opozicija postane tudi legitimna vlada.

Francija je s priznanjem storila pomemben korak h končanju nasilja Čeprav je Al Asad močno izoliran, pa je preživel ravno zaradi razklane opozicije in pomanjkanja enotnosti med njegovimi nasprotniki. Od začetka konflikta je minilo 20 mesecev, kljub temu pa tudi mednarodna skupnost ni storila veliko, da bi preprečila trpljenje civilistov. S priznanjem sirske opozicije pa so zahodne države stopile v zavezništvo z arabskimi državami, da bi preprečile Al Asadu nadaljnje uničenje države. Politični analitiki se strinjajo, da je francosko priznanje sirske opozicije izredno pomembno. "Zagotovo gre za drugo stran zgodbe. Mislim, da je izredno pomembno, postalo pa bo še pomembnejše, ko bodo Franciji sledile druge države," je povedal Augustus Richard Norton, profesor na bostonski univerzi.

Tudi ZDA priznale novo oblikovano sirsko opozicijo Čeprav je bila Obamova administracija pred volitvami odločno proti vsakršni vojaški intervenciji, je imela zunanja ministrica Hillary Rodham Clinton velik vpliv na oblikovanje širše sirske opozicije. Tako so Franciji sledile tudi ZDA, ki so sirsko nacionalno koalicijo označile za "legitimnega zastopnika" sirskega naroda, vendar ga niso priznale kot vlado v izgnanstvu.

Tudi nemški in britanski zunanji minister pozdravila oblikovanje opozicije Vzpostavitev sirske opozicije je pozdravil tudi nemški zunanji minister Guido Westerwelle, ki je povedal, da bo Nemčija podprla sirsko opozicijo, ki je alternativa režimu sirskega predsednika. "Nemčija si bo prizadevala, da podpre težnje sirske opozicije k enotnosti in končanju nasilja. Sporazum opozicije o skupni nacionalni koalicije je pomemben korak, ki se mora zdaj izkazati," je povedal Westerwelle.

Oglasil se je tudi britanski zunanji minister William Hague, ki sicer vidi oblikovanje koalicije kot pomemben korak, ni pa pozabil dodati, da bi London lahko tudi uradno priznal sirsko opozicijo. "Želimo videti, da imajo tudi dovolj podpore znotraj Sirije. Če jim to uspe, potem bomo lahko priznali sirsko opozicijo kot legitimnega zastopnika sirskega naroda," je povedal Hague.

Sirska opozicija za svojega vodjo izvolila Ahmeda Moaza Al Hatiba Sirske opozicijske skupine so v nedeljo v Dohi po večdnevnih pogajanjih oblikovale široko koalicijo proti vladi predsednika Bašarja Al Asada. V dokumentu v 12 točkah so se med drugim zavezale, da bodo po mednarodnem priznanju oblikovale prehodno vlado. Za vodjo so izvolile muslimanskega klerika Ahmeda Moaza Al Hatiba, ki je znan po zmernih stališčih in je Sirijo zapustil pred tremi meseci.

Dogovor je bil dosežen, ko je Sirski nacionalni svet, ki velja za glavno opozicijsko skupino, pod pritiskom arabskih držav in Zahoda privolil v tesnejše sodelovanje z drugimi nasprotniki sirskega režima.

Novo koalicijo opozicije je v ponedeljek priznal tudi Svet za zalivsko sodelovanje.

Ne spreglejte