Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
9. 9. 2014,
7.53

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 9. 9. 2014, 7.53

8 let, 9 mesecev

Otroke pobijajo in jih uporabljajo kot samomorilske napadalce

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Islamistični borci v Iraku so ubili več sto otrok, številne med njimi so usmrtili, nekatere pa uporabili kot samomorilske napadalce, poroča posebna predstavnica ZN za otroke v oboroženih konfliktih.

Leila Zerrogui, posebna predstavnica generalnega sekretarja Združenih narodov za otroke v oboroženih konfliktih, je pred Varnostnim svetom ZN pojasnila, da džihadisti Islamske države (IS) v Iraku novačijo fante, stare tudi le 13 let, da jim nosijo orožje, pomagajo pri varovanju pomembnih lokacij in pri aretaciji civilistov. "Številne pa uporabljajo tudi kot samomorilske napadalce," je opozorila. Od začetka leta naj bi v Iraku ubili ali pohabili skoraj 700 otrok.

Otroke v spopadih uporabljajo tudi milice, ki sodelujejo z iraškimi silami. Številne otroke, ki so jih zajele vladne sile, pogrešajo, potem ko so pripadniki milic julija napadli zapore v Iraku, je pojasnila Zerroguijeva. Letos naj bi bilo v Iraku ubitih ali pohabljenih okoli 700 otrok, je dodala.

Vodenje vlade prevzel Hajder Al Abadi ZDA so pozdravile imenovanje nove iraške vlade Hajderja Al Abadija, ki je napovedal nadaljevanje vojaških operacij proti oboroženim tolpam in teroristom Islamski državi do končne zmage. Oblikovanje nove vključujoče iraške vlade, ki naj bi zastopala interese vsega iraškega prebivalstva, je bil pogoj za nadaljevanje ameriške vojaške pomoči v boju proti IS, potem ko se je šiitski premier Nuri Al Maliki zameril drugim etničnim skupinam v državi, IS pa je izkoristila nezadovoljstvo sunitov za hitro napredovanje v Iraku.

Maliki bo imel skupaj z nekdanjim premierjem Ajadom Alavijem in nekdanjim predsednikom parlamenta Osamo Al Nudžejfijem v novi vladi bolj ali manj ceremonialni položaj sopodpredsednika.

Zunanji minister je nekdanji premier Ibrahim Al Džafari, Abadi, zmerni šiit, pa je parlament prosil za teden dni časa, da najde ustrezna kandidata za pravosodnega in obrambnega ministra.

Kerry: Gre za prelomnico Predsednik ZDA Barack Obama je po telefonu že poklical novega iraškega premierja in mu čestital ob sestavi nove vlade. Washington je Bagdad večkrat pozval, naj odločneje prepričuje sunitsko manjšino, da bi se pridružila boju proti islamistom.

Državni sekretar ZDA John Kerry je dejal, da gre za prelomnico, čeprav Abadi še ni predlagal notranjega in obrambnega ministra. Dejal je, da ZDA stojijo ob strani Iračanov v boju proti islamistom, ki so zavzeli večje dele države. Dodal je, da lahko nova vlada združi raznolike skupnosti za trden Irak. ZDA bodo novi vladi pri uresničevanju nacionalnega načrta proti dolgotrajnim političnim in gospodarskim zameram stale ob strani.

Kerry odhaja na Bližnji vzhod Kerry odhaja v Jordanijo in Savdsko Arabijo, kjer bo zbiral podporo za strategijo Obame o boju proti IS, ki jo bo predstavil v sredo. Obama je že večkrat izključil možnost, da bi v Irak poslal ameriške vojake, je pa odobril zračne napade na cilje islamistov.

Na Bližnjem vzhodu bo poskušal ustvariti najširšo koalicijo za boj proti IS. "Skoraj vsaka država ima svojo vlogo pri odpravi grožnje IS in zla, ki ga predstavlja. Nekatere bodo prispevale vojaško pomoč, druge humanitarno, tretje pa bodo prekinjale finančne tokove za IS in preprečevale prihod tujih bojevnikov v Irak," je dejal Kerry. Poudaril je še pomen boja proti izkrivljanju ene od velikih miroljubnih svetovnih ver in podpore novi iraški vladi.

Pomoč v denarju in orožju Po Kerryjevih besedah sta Savdska Arabija in Kuvajt namenila več sto milijonov dolarjev za humanitarno pomoč, Združeni arabski emirati razbijajo podporne mreže IS, Albanija in Estonija pošiljata iraškim Kurdom vojaško opremo, Kanada vojaške svetovalce, Francija in Velika Britanija sodelujeta z ZDA pri vojaških operacijah proti IS, denar nakazuje tudi Japonska, Avstralija pa sprejema begunce. Arabska liga je sicer v ponedeljek sprejela resolucijo, v kateri poziva k boju proti IS na politični, vojaški in pravosodni ravni.

Ne spreglejte