Torek, 26. 8. 2014, 9.28
8 let, 9 mesecev
Obglavljenje novinarja spremenilo stališče Obame
Zaradi vse večjih uspehov Islamske države ne le v Siriji, temveč tudi v Iraku narašča strah pred skrajneži, ki so prejšnji teden na spletu objavili posnetek usmrtitve ugrabljenega ameriškega novinarja Jamesa Foleyja. Ravno usmrtitev novinarja naj bi spremenila mnenje Obame, ki vse bolj resno razmišlja o možnosti posredovanja v Siriji.
Predstavniki ameriške vlade so za televizijsko mrežo CNN potrdili, da ZDA že zbirajo obveščevalne podatke o lokaciji vodilnih predstavnikov Islamske države in enotah v Siriji. Izvidniška letala – proti Siriji so že poletela – naj bi iskala več različnih lokacij ter med drugim odkrivala, kje so oprema, centri za urjenje in druge stavbe, ki jih uporabljajo islamisti. Podatki, ki jih bodo zbrali na teh izvidniških preletih, predvsem v mestu Raqqa, ki ga je Islamska država razglasila za glavno mesto svojega kalifata, naj bi bili ključni, če bo res prišlo do napadov.
Predvsem republikanci menijo, da bi Obama moral glede Sirije ukrepati odločneje. Sirska vojna traja že skoraj tri leta in pol ter je zahtevala več kot 191 tisoč življenj. Lani je skušal Obama dobiti podporo za vojaško posredovanje, potem ko je vlado sirskega predsednika Bašarja Al Asada obsodil za napad s kemičnim orožjem v predmestju Damaska.
Ob tem analitik CNN Peter Bergen opozarja, da bi imel ameriški napad na Islamsko državo lahko neljube stranske učinke v regiji za ZDA. "Če posreduješ, s tem utegneš pomagati Iranu in Hezbolahu ter Al Asadovemu režimu," je dejal.