Tina Vovk

Torek,
26. 8. 2014,
9.28

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 26. 8. 2014, 9.28

8 let, 9 mesecev

Obglavljenje novinarja spremenilo stališče Obame

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Predsednik ZDA Barack Obama je zaradi uspehov Islamske države v Siriji odobril izvidniške prelete te v vojni uničene države. Preleti bi bili lahko uvod v morebitne napade na cilje skrajnežev.

Zaradi vse večjih uspehov Islamske države ne le v Siriji, temveč tudi v Iraku narašča strah pred skrajneži, ki so prejšnji teden na spletu objavili posnetek usmrtitve ugrabljenega ameriškega novinarja Jamesa Foleyja. Ravno usmrtitev novinarja naj bi spremenila mnenje Obame, ki vse bolj resno razmišlja o možnosti posredovanja v Siriji.

Predstavniki ameriške vlade so za televizijsko mrežo CNN potrdili, da ZDA že zbirajo obveščevalne podatke o lokaciji vodilnih predstavnikov Islamske države in enotah v Siriji. Izvidniška letala – proti Siriji so že poletela – naj bi iskala več različnih lokacij ter med drugim odkrivala, kje so oprema, centri za urjenje in druge stavbe, ki jih uporabljajo islamisti. Podatki, ki jih bodo zbrali na teh izvidniških preletih, predvsem v mestu Raqqa, ki ga je Islamska država razglasila za glavno mesto svojega kalifata, naj bi bili ključni, če bo res prišlo do napadov.

Bela hiša ne izključuje napadov ZDA so na začetku meseca z letali že napadle položaje Islamske države v Iraku, s čimer so pomagale kurdskim in iraškim vladnim silam v boju z islamisti. Poleg tega je Washington v Irak poslal vojaške svetovalce. Ameriški obrambni minister Chuck Hagel je prejšnji teden nakazal, da bi v prihodnjih tednih utegnili napasti položaje Islamske države v Siriji. Bela hiša je sporočila, da predsednik ni sprejel še nobene dokončne odločitve, možnosti napadov pa ni izključil.

Predvsem republikanci menijo, da bi Obama moral glede Sirije ukrepati odločneje. Sirska vojna traja že skoraj tri leta in pol ter je zahtevala več kot 191 tisoč življenj. Lani je skušal Obama dobiti podporo za vojaško posredovanje, potem ko je vlado sirskega predsednika Bašarja Al Asada obsodil za napad s kemičnim orožjem v predmestju Damaska.

Z napadi na islamiste bi (nehote) pomagali režimu Obama je svoje načrte opustil, ko je Rusija predlagala kompromisno rešitev, da Sirija uniči svoje kemično orožje. Islamska država se bori proti Al Asadu, a je vse večji trn v peti Zahoda, ki se boji radikalizacije Sirije in Iraka. Sirski zunanji minister Valid Mualem je že sporočil, da je Al Asadov režim pripravljen sprejeti pomoč ZDA in drugih držav pod okriljem Združenih narodov za boj proti teroristom, vendar je hkrati opozoril pred kakršnimikoli enostranskimi ukrepi ali napadi na sirskem ozemlju brez dovoljenja.

Ob tem analitik CNN Peter Bergen opozarja, da bi imel ameriški napad na Islamsko državo lahko neljube stranske učinke v regiji za ZDA. "Če posreduješ, s tem utegneš pomagati Iranu in Hezbolahu ter Al Asadovemu režimu," je dejal.