Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Tina Vovk

Sobota,
6. 9. 2014,
9.48

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 6. 9. 2014, 9.48

8 let, 9 mesecev

Obama želi dokončno uničiti islamske skrajneže

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Predsednik ZDA in britanski premier zbirata sile, ki se bodo postavile po robu skrajni Islamski državi, ki je razglasila kalifat na delih ozemlja Sirije in Iraka. Cilj je popolno uničenje skrajnežev.

Barack Obama in David Cameron sta na vrhu zveze Nato v Walesu lobirala za oblikovanje koalicije, ki bi se borila proti džihadistom. Poleg ZDA in Velike Britanije naj bi se koaliciji pridružile še Francija, Nemčija, Kanada, Avstralija, Turčija, Italija, Poljska, Danska in morda Jordanija. Obama je obljubil, da se bo lotil boja proti Islamski državi. "Razgradili bomo in na koncu uničili Islamsko državo," je obljubil.

Ameriški državni sekretar John Kerry je na vrhu v Walesu z zbranimi diplomati govoril o nujnosti sprejetja strategije o doprinosu vsake posamezne države. "Napasti jih moramo tako, da jim onemogočimo zavzemanje ozemelj, da okrepimo iraške varnostne sile in druge sile v regiji, ki so se pripravljene upreti, ne da bi tja pošiljali svoje vojake," je dejal Kerry.

Obglavljen tudi Britanec? Islamska država je v zadnjih mesecih zavzela večja območja v Siriji in Iraku, v zadnjih dveh tednih pa obglavila dva ameriška novinarja, pa tudi britanskega humanitarca, ki je poročen s Hrvatico, naj bi obglavili, čeprav se posnetek tega (še) ni pojavil na spletu. ZDA so izvedle okoli 120 zračnih napadov na cilje Islamske države, da bi pomagale iraškim silam, svojih vojakov pa Obama ni pripravljen pošiljati v Irak, razen za zaščito tamkajšnjega ameriškega diplomatskega osebja.

Britanski premier Cameron je predlagal niz zakonov, ki bodo policiji dali pravico, da odvzame potni listi Britancem, osumljenim, da se borijo na strani islamskih skrajnežev. Na njihovi strani naj bi se borili tudi številni državljani BiH.

Nevarnost za svoje države Predstavnik ene vodilnih ameriških protiterorističnih ustanov, Nacionalnega protiterorističnega centra, Matthew Olsen pa je ocenil, da nosilci evropskih potnih listov, ki se borijo v Iraku in Siriji za Islamsko državo, trenutno predstavljajo grožnjo svojim državam.

Glede na naraščajoče število evropskih džihadistov v Iraku in Siriji so ti veliko bolj nevarni od ameriških, ki jih je nekaj deset, ocenjujejo v Washingtonu. Ameriške in evropske obveščevalne agencije so okrepile sodelovanje v želji, da bi lažje prišli na sled džihadistom.

Ne spreglejte