Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
3. 3. 2009,
8.45

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 3. 3. 2009, 8.45

9 let, 2 meseca

Obama z imenovanjem Sebeliusove sprožil ogorčenje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ameriški predsednik Barack Obama je uradno predlagal guvernerko zvezne države Kansas Kathleen Sebelius na položaj ministrice za zdravstvo.

Imenovanje Sebeliusove na položaj ministrice za zdravstvo je sprožilo valove odobravanja in tudi ogorčenja, ker Sebeliusova med drugim odločno podpira pravico žensk do splava. Obama je objavil tudi imenovanje Nancy Ann DePearle za vodjo urada Bele hiše za zdravstveno reformo. Ta položaj bi hkrati s položajem ministra za zdravstvo prevzel nekdanji vodja senatne večine iz Južne Dakote Tom Daschle, ki pa je pred mesecem dni odstopil od kandidature, ker ni plačal za okrog 140.000 dolarjev davkov.

Zdravstvena reforma bo ena najpomembnejših v ameriški zgodovini Kathleen Sebelius je po mnenju demokratov idealna kandidatka za položaj, na katerem bo treba pripraviti eno najpomembnejših reform v ameriški zgodovini, to je reformo zdravstvenega sistema, ki ne pokriva okrog 48 milijonov Američanov. Prizadevanja za reformo bodo težavna, ker gre za sistem, ki potroši več kot 2000 milijard dolarjev na leto, nobena interesna skupina pa se ne bo zlahka odrekla svojemu kosu pogače. To je v začetku 90. let prejšnjega stoletja spoznala tudi sedanja državna sekretarka Hillary Clinton, ki je neuspešno vodila reformo v administraciji svojega moža Billa Clintona.

Borka proti interesom zavarovalnic na račun bolnikov 60-letna Kathleen Sebelius je izpričana borka proti interesom zavarovalnic na račun bolnikov, saj je leta 2002 na položaju državne komisarke za zavarovalnice Kansasa blokirala prevzem zavarovalnice Blue Cross-Blue Shield s strani zavarovalnice Anthem, ki je obljubljala, da zavarovanci ne bodo na slabšem. Ko je ugotovila, da lažejo, je prevzem blokirala in na koncu zmagala na državnem vrhovnem sodišču. Ta zmaga jo je ponesla v pisarno guvernerke s slovesom borke za pravice navadnih ljudi.

Kot komisarka pa si je prizadevala tudi, da bi zavarovalnice krile stroške ženskam za splav, kar pa ji ni uspelo. Zagovarjanje pravice do splava ji je nakopalo na vrat nasprotnike, ki je niti zdaj ne bodo pustili pri miru.

V času, ko je bila državna kongresnica Kansasa, je delovala proti omejitvam splava v pozni nosečnosti, proti obveznemu obveščanju staršev v primeru splava mladoletnic, glasovala je za državno financiranje splava, želela je sprejetje državnega zakona, ki bi potrdil odločitev vrhovnega sodišča ZDA v primeru Roe proti Wade, s katerim je splav postal pravica po vseh ZDA.

Republikanci bi imenovanje lahko blokirali Takšna stališča pa doslej še niso izzvala odločnega nasprotovanja s strani republikanskih senatorjev, ki bi lahko njeno imenovanje blokirali. Po drugi strani so nad njo navdušene skupine za pravice žensk in bolnikov ter tudi sindikalne organizacije in Ameriško zdravniško združenje, saj med drugim zagovarja pravico bolnikov, da tožijo zavarovalnice, če jim zavrnejo kritje stroškov zdravljenja.

Težave z davki se nadaljujejo Senatni odbor za finance pa je v ponedeljek sporočil, da ima težave z davki še en kandidat za visok položaj v Obamovi administraciji. Poleg finančnega ministra Tima Geithnera in že omenjenega Toma Daschlea je bil pri plačevanju davkov "pozabljiv" tudi kandidat za ameriškega trgovinskega predstavnika Ron Kirk. Senatni odbor je sporočil, da Kirk dolguje za okrog 10.000 dolarjev davkov. Davčni dolg izvira iz honorarja za govore, ki ga je dal v dobrodelne namene, in sezonskih vstopnic za ogled tekem moštva Dallas Mavericks iz poklicne košarkarske lige NBA. Kirk je že napovedal, da bo davke plačal.

Ne spreglejte