Torek, 21. 5. 2013, 8.15
9 let, 2 meseca
Obama na srečanju s Thein Seinom pozdravil demokratični napredek Mjanmara

Thein Sein je prvi predsednik nekdanje Burme, ki je v zadnjih 47 letih obiskal ZDA. Že septembra lani se je v New Yorku udeležil zasedanja generalne skupščine ZN, vendar ga v Belo hišo ni bilo.
Takrat je bila povabljena legendarna opozicijska voditeljica in Nobelova nagrajenka Aung San Suu Kyi, ki jo je Thein Sein leta 2011 izpustil iz pripora in ji omogočil kandidaturo za poslanko v zveznem parlamentu.
Sprejem oporečnice je bil lani na višji ravni kot tokratni obisk Theina Seina, saj je Aung San Suu Kyi med drugim dobila najvišje civilno odlikovanje ameriškega kongresa.
Vendar pa ameriška administracija ostaja prepričana, da je bila odločitev pravilna, ker je reforme treba nagraditi in dati vzpodbudo za njihovo nadaljevanje. Reforme namreč v Mjanmaru ne uživajo splošne podpore, še posebej ne v vojski.
Obama je po srečanju dejal, da je bil v Mjanmaru v zadnjih dveh letih dosežen napredek z izpustitvijo političnih zapornikov, med njimi Aung San Suu Kyi, z verodostojnimi volitvami in zakonodajnim telesom, ki si prizadeva za večjo zastopanost vseh etničnih skupin. Odprava ameriških sankcij je vzpodbudila podobne ukrepe drugih držav in pomagala h gospodarskemu razvoju države ter obetom za trgovino in vlaganja.
Thein Sein se je zahvalil za povabilo na pogovor o reformah in dejal, da se v Mjanmaru še vedno učijo demokratičnih procesov, pri čemer imajo nekaj bistvenih izzivov, med njimi revščino. Zaradi tega bodo potrebovali razumevanje in pomoč mednarodne skupnosti.
Predsednika ste med drugim govorila o dodatnih političnih reformah in njihovi institucionalizaciji, izpustitvi preostalih političnih zapornikov, vladavini prava in prenehanju etničnih spopadov. V času pogovorov se je pred Belo hišo zbrala skupina okoli 30 protestnikov.
Obama je status Mjanmara kot izobčene malopridne države simbolično odpravil s svojim obiskom v Yangonu lani novembra. Thein Sein je leta 2011 izpustil več sto političnih zapornikov, odpravil cenzuro, legaliziral proteste in sindikate. Pred obiskom ZDA, ki ga je začel v soboto, je ukazal izpustiti še okoli 20 političnih zapornikov.
Tudi vojaškega sodelovanja s to strateško državo s 60 milijoni prebivalcev med Indijo in Kitajsko za zdaj še ni.
Vojaška hunta je oblast v Mjanmaru prevzela leta 1962 z državnim udarom. Predsednik Ne Win je leta 1966 obiskal predsednika ZDA Lyndona Johnsona, kar je bil do danes zadnji obisk kakega mjanmarskega voditelja v ZDA.