Koalicija nemške kanclerke Angele Merkel je dosegla dogovor o socialni politiki in tako končala razhajanja na to temo, so sporočili predsedniki vseh treh strank.
Na sestanku koalicijskega vrha so poleg Merklove, ki je na čelu Krščansko demokratske unije (CDU), predsednika Horsta Seehoferja iz vrst Krščansko socialne unije (CSU) in Phillippa Röslerja iz vrst liberalcev (FDP), sodelovali tudi podpredsedniki omenjenih strank. Koalicijski vrh se je začel v nedeljo, skoraj osem ur trajajoče srečanje pa se je izkazalo za produktivno. Vse tri strani so se namreč po mesecih nesoglasij dogovorile o številnih ključnih reformah.
Po mnenju opazovalcev bo socialna politika osrednja tema predvolilnega boja med Merklovo in levosredinsko opozicijo na parlamentarnih volitvah, ki naj bi predvidoma potekale septembra prihodnje leto.
FDP popustila pri denarnem nadomestilu za starše
Na tokratnem koalicijskem vrhu je FDP privolila v denarno nadomestilo za starše, ki svojih otrok ne bodo pošiljali v vrtce, čemur je stranka do zdaj ostro nasprotovala. Dogovor so dosegli tudi glede minimalnih pokojnin, odprave pristojbin za zdravstvene ordinacije, nadaljevanja prometnih projektov, sestave proračuna za leto 2014 in reforme zakona o obnovljivih virih energije.
Denarno nadomestilo za starše, ki svojih otrok ne bodo pošiljali v javne vrtce, bo veljalo od 1. avgusta 2013, ne že od 1. januarja tega leta. Starši otrok, starih do dve leti, bodo dobili 100 evrov mesečno, od leta 2014 bodo do tovrstnega nadomestila upravičeni tudi starši triletnikov, od 1. avgusta 2014 pa bodo vsi starši dobili 150 evrov mesečno.
Staršem se bo prispevek lahko povečal še za 15 evrov na mesec, če se bodo odločili, da bodo otroka poslali v zasebni vrtec, ali če bodo nadomestilo namenili varčevanju za izobraževanje otroka in se s tem odpovedali denarnemu nadomestilu v gotovini.
Nekatere pokojnine bodo povečali s pomočjo davkov
Glede pokojnin je nemška koalicija pod vodstvom Merklove dosegla dogovor, da bodo pokojnine tistih z najmanjšimi zaslužki, ki tudi po 40 letih delovne dobe in zasebnega dodatnega pokojninskega zavarovanja ne dosežejo minimalne pokojnine 688 evrov, povečali s pomočjo davkov, pokojnine najrevnejšega sloja pa bodo tako za deset ali petnajst evrov nad 688 evri.
Pacienti bodo opravičeni dodatnega plačila desetih evrov
Na tokratnem koalicijskem vrhu so dosegli tudi dogovor o odpravi pristojbin za ordinacije, ki so jih uvedli pred devetimi leti. Od 1. januarja 2013 tako ne bo več dodatnega plačila desetih evrov, ki so jih morali zavarovani pacienti plačati vsakega četrt leta ob obisku zdravnika ali zobozdravnika. Tako naj bi zavarovanci prihranili dve milijardi evrov na leto. So se pa na vrhu odpovedali morebitnemu znižanju prispevka za zdravstveno zavarovanje.
Za prometne projekte 750 milijard evrov
Nemška koalicija je dosegla tudi dogovor, da bodo v proračunu za prihodnje leto prometnim projektom namenili 750 milijard evrov, ki naj bi jih v prvi vrsti namenili novogradnjam. Koalicija je predvidela tudi, da naj bi bil proračun za leto 2014 strukturiran tako, da ne bo novega zadolževanja.
Prav tako naj bi temeljito prenovili zakon o obnovljivih virih energije. Namen reforme tega zakona je predvsem omejiti dvig cen električne energije.
Socialni demokrati najbolj priljubljena opozicijska stranka
Koalicija, v kateri se po prevzemu oblasti leta 2009 ves čas pojavljajo nesoglasja, je zdaj, deset mesecev pred volitvami, pod pritiskom, da okrepi podporo. Phillipp Rösler, vodja FDP, si še posebej želi, da bi pridobil volivce, saj nedavne javnomnenjske raziskave kažejo, da stranka ne bo dosegla petodstotnega praga za vstop v parlament. Trenutno je pri štirih odstotkih.
Po podatkih raziskave pa je stranka Angele Merkel še vedno najbolj priljubljena v nemški politiki. Pred septembrskimi volitvami je namreč CDU zbrala 39 odstotkov podpore, glavna opozicijska stranka SPD je na drugem mestu, stranka Zelenih pa ima trenutno 13-odstotno podporo.