Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
27. 8. 2008,
8.27

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 27. 8. 2008, 8.27

8 let, 7 mesecev

Nato pozval Rusijo k preklicu priznanja Abhazije in Južne Osetije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zveza Nato je Rusijo pozvala, naj prekliče odločitev o priznanju gruzijskih separatističnih pokrajin Abhazije in Južne Osetije ter naj spoštuje ozemeljsko celovitost Gruzije.

"S to odločitvijo Rusija krši številne resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov, ki se nanašajo na ozemeljsko celovitost Gruzije, ter je v neskladju s temeljnimi načeli Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse)," poudarjajo članice Nata. "Rusija s takšnimi dejanji postavlja pod vprašaj svojo zavezanost miru in stabilnosti na Kavkazu," so še opozorile članice zavezništva ter Rusijo pozvale k spoštovanju sporazuma, ki sta ga podpisala gruzijski in ruski predsednik, Mihail Sakašvili in Dmitrij Medvedjev. Zahod obsoja rusko priznanje neodvisnosti Nemška kanclerka Angela Merkel je ostro obsodila priznanje neodvisnosti obeh gruzijskih separatističnih regij. Svoje nestrinjanje z rusko odločitvijo je izrazil tudi ukrajinski predsednik Viktor Juščenko. V Srbiji medtem poudarjajo, da je presedan, ki so ga zahodne države postavile s priznanjem neodvisnosti Kosova, pripeljal tudi do ruskega priznanja neodvisnosti Abhazije in Južne Osetije.

Ruski veleposlanik pri ZN zavrnil možnost nove hladne vojne Ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin je v torek v New Yorku zavrnil možnost, da bi prišlo do nove hladne vojne med Rusijo in Zahodom zaradi ruskega priznanja Južne Osetije in Abhazije. Če bo prišlo do poslabšanja odnosov z Zahodom, to ne bo izbira Rusije, je dodal Čurkin, hladne vojne pa po njegovem mnenju ne bo, saj je bila prava hladna vojna "povsem drugačna zver", "ko smo eden drugega resnično na mednarodni ravni trdo držali za vrat, to pa se pod nobenim pogojem ne bo ponovilo".

Rusija zaenkrat ne bo okrepila vojaške prisotnosti na južnem Kavkazu Ruski general Anatolij Nogovicin pa je sporočil, da ruska vojska zaenkrat ne želi okrepiti svoje prisotnosti v Črnem morju, prav tako ne števila vojakov v gruzijskih separatističnih pokrajinah Južni Osetiji in Abhaziji. Dodal je še, da ruska mornarica nadzoruje ladjevje zveze Nato v Črnem morju.

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je medtem po ruskem priznanju separatističnih gruzijskih pokrajin podal zadržano izjavo, da bi to dejanje lahko imelo širše posledice za varnost in stabilnost Kavkaza. Ban obžaluje, ker se zaradi priznanja lahko zapletejo prizadevanja za reševanje gruzijske krize.

Velika ovira na poti do skupnega stališča VS Britanski veleposlanik pri ZN John Sawers je dejal, da so ravno napredovali pri oblikovanju resolucije za mirno rešitev spora, katerega bistveni del pa je bila ozemeljska celovitost Gruzije. Rusko dejanje je na pot do skupnega stališča Varnostnega sveta postavilo veliko oviro. Sawers je rusko priznanje pokrajin označil za kršitev vrste resolucij VS, za katero ni opravičila.

Čurkin je medtem dejal, da je gruzijski napad na Južno Osetijo 7. avgusta ustvaril novo realnost, ki je izničila dosedanje resolucije VS, v katerih je bila navedena podpora ozemeljski celovitosti Gruzije.

Presedan za druge, ki si želijo neodvisnosti Čurkin je zatrdil, da je Rusija le potrdila željo prebivalcev Južne Osetije in Abhazije po neodvisnosti, s čimer naj bi ustvarila presedan tudi za druge, ki bodo v bodoče želeli postati neodvisni. Ruske podpore samostojnosti Kosova sicer ni izrazil.

Gruzija znižuje raven diplomatskih odnosov z Rusijo Gruzija je napovedala drastično znižanje diplomatskih odnosov z Rusijo in diplomatsko ofenzivo proti Moskvi. Na gruzijskem veleposlaništvu v Moskvi bosta tako po besedah gruzijske zunanje ministrice Eke Tkešelašvili ostala vsega dva diplomata, en višjega in en nižjega ranga.

Za izključitev Rusije iz več mednarodnih povezav Ob tem je Tkešelašvilijeva izrazila prepričanje, da bo Evropska unija na ponedeljkovem izrednem vrhu "sprejela ustrezne odločitve glede Rusije". Gruzija sicer načrtuje okrepitev vezi z EU in zvezo Nato ter bo pozvala k namestitvi mednarodnih mirovnih sil na svojem ozemlju. Po navedbah gruzijskega poslanca Laše Žvanija, naj bi parlament v Tbilisiju celo razmišljal o zahtevi za izključitev Rusije iz več mednarodnih povezav. Poslanci naj bi tudi že pripravljali zakonsko podlago za tovrstne zahteve.

Gruzija Rusijo obtožuje etničnega čiščenja Veleposlanik Gruzije Irakli Alasanija je dejal, da rusko priznanje neodvisnosti gruzijskih pokrajin nima nobene mednarodne teže. Gruzija tega ne bo nikoli priznala, je dejal, Rusijo pa obtožil etničnega čiščenja in širitve ozemlja na račun Gruzije. Zaradi dejanj Rusije se bodo po besedah Alasanije zapletli odnosi med svetovnimi silami in povečali pritiski na države Kavkaza.

Rusija je pred priznanjem neodvisnosti Južne Osetije in Abhazije preučila morebitne posledice, ki pa niso odtehtale svobodno izražene želje tam živečih ljudi po samostojnosti, tragičnih dogodkov iz preteklih tednov in mednarodnega presedana za ta korak, je za današnjo številko dnevnika Financial Times povedal ruski predsednik Dmitrij Medvedjev.

"Ruska federacija je lep primer harmoničnega sobivanja več narodov" Medvedjev je v svojem komentarju za britanski dnevnik izpostavil, da "nimajo vse svetovne države svoje lastne suverenosti". "Mnoge povsem zadovoljne eksistirajo znotraj meja, ki si jih delijo z drugimi narodi in ruska federacija je lep primer harmoničnega sobivanja več deset narodov in narodnosti," je zapisal Medvedjev. Ob tem je dodal, da nekateri narodi preprosto ne zmorejo živeti na tak način, poleg tega pa je po njegovem mnenju z narodom, ki živi s tabo "pod isto streho" potrebno ravnati z najvišjo stopnjo občutljivosti.

Rusija izgubila 14 nekdanjih republik Medvedjev je v komentarju spomnil, da je po padcu nekdanje Sovjetske zveze Rusija izgubila 14 nekdanjih republik. Te so se po njegovih besedah osamosvojile z vso pravico, kljub temu, da se je s tem kakih 25 milijonov Rusov znašlo v državi, ki ni bila več "njihova".

Zahod je z ignoriranjem občutljivosti položaja po mnenju Medvedjeva nespretno (ali pa spretno) ohranjal upanje Abhazijcev in Jožnoosetijcev po lastni svobodi. Zahodne države podpirajo gruzijskega predsednika Mihaila Sakašvilija, ki je najprej želel strmoglaviti tretjo avtonomno regijo Adžarijo, s čimer bi tudi razkril svoj namen, da želi poteptati Južnoosetijce in Abhazijce.

Ruski predsednik je še dodal, da je Rusija skušala doseči, da bi Gruzija z Abhazijo in Južno Osetijo podpisala sporazum o neuporabi orožja, vendar pa Sakašvili tega ni po Medvedjevih besedah želel.

Ne spreglejte