Na višjem deželnem sodišču v Münchnu se je po skoraj treh tednih nadaljevalo sojenje neonacistični skupini Nacionalsocialistično podzemlje (NSU) in njenim pomagačem.
Kot prvi od petih obtoženih je pričal Carsten S., ki je dejal, da mu je neonacistično gibanje dalo spoštovanje, ki ga je iskal kot nerazumljen homoseksualni mladostnik. Carstern je sicer obtožen, da je trojici NSU priskrbel pištolo, s katero so trije desničarski teroristi NSU umorili devet priseljencev in policistko. Obtožnica mu tako očita sostorilstvo.
Carsten se o dobavi orožja ni spregovoril
Obtoženec je na sodišču povedal, da se je v iskanju spoštovanja in priznanja znašel na neonacistični sceni, kjer pa je svojo homoseksualnost sprva skrival. Vključil se je v skrajno desno stranko NDP, v kateri je hitro napredoval do predsednika okrajne NDP. Okoli leta 2000 je nato sledila odločitev za izstop iz NDP zaradi stališč neonacistov do homoseksualnosti, je še dejal Carsten. Glede obtožb o dobavi orožja trojici NSU Carsten v svojem nastopu ni dejal nič.
Med sojenjem je sicer nezadovoljstvo znova izrazila obramba, ki je trdila, da poštenega sojenja na tem sodišču ne bo zaradi "vnaprej ustvarjene sodbe" o glavni obtoženi Beati Zschäpe, edini preživeli iz trojice NSU. Ostala dva člana sta namreč storila samomor.
Odvetnica Zschäpejeve zahtevala prekinitev sojenja
Ena od odvetnic Zschäpejeve je zahtevala prekinitev sojenja, saj da je bila 38-letnica v javnosti že ožigosana "za članico skupine morilcev", kar pa je za zdaj le še domneva. Zaradi te vnaprej ustvarjene sodbe poštenega sojenja ni pričakovati.
Med obtoženimi so še Ralf Wohlleben, ki se mora prav tako zagovarjati zaradi sostorilstva pri umoru, ter še dva, ki sta obtožena podpore NSU.