Na Novi Zelandiji skušajo izprazniti čim več nafte s tankerja Rena, ki je v sredo nasedel v zalivu Plenty.
Za ponedeljek je namreč napovedano poslabšanje vremena z močnimi vetrovi, zaradi katerih bi se lahko tanker prelomil in potopil, to pa bi vodilo v doslej najhujšo pomorsko okoljsko nesrečo v tej državi.
Doslej se je v morje izteklo od 20 do 30 ton nafte
Doslej se je v morje izteklo od 20 do 30 ton nafte, zaradi česar je nastal petkilometrski naftni madež, ki je že terjal življenja številnih ptic. A na poškodovanem tankerju se nahaja še okoli 1700 ton nafte, katerih izlitje v morje bi povzročilo najhujšo okoljsko nesrečo na tem območju doslej. Pri praznjenju tankerja sodelujejo štiri ladje novozelandske mornarice.
Novozelandski premier: Dve preiskavi že potekata
Prizadeto območje je s helikopterjem preletel novozelandski premier John Key, ki je ob tem poudaril, da je treba v zvezi z nesrečo odgovoriti na več "resnih vprašanj" - predvsem to, zakaj je 47 tisoč ton težak tanker v povsem mirnem vremenu nasedel na grebenu ob enem najspektakularnejših delov novozelandske obale. Kot je povedal, dve preiskavi že potekata.
"Ljudje vedo za greben in da brez posebnega razloga - ponoči, v mirnih vodah - trčiš vanj, pomeni, da je šlo nekaj grozno narobe, in moramo razumeti, zakaj," je med drugim ocenil Key.
Ladja Rena, ki v dolžino meri 236 metrov, je približno 20 kilometrov od pristanišča Tauranga nasedla na morskem grebenu Astrolabe. Ta je znan po svoji bogati flori in favni, predvsem po kitih, delfinih, pingvinih, tjulnjih in pticah.