Sreda, 2. 9. 2015, 17.34
8 let, 7 mesecev
Na mesec lahko s prodajo krvne plazme v zasebnih klinikah zaslužijo okoli 300 dolarjev
Med raziskavo, ki sta jo objavila v knjigi 2 dolarja na dan, sta ugotovila tudi, kako iznajdljivi so najrevnejši sloji pri iskanju dodatnega vira za preživljanje. Eden od najbolj razširjenih načinov je tudi prodajanje krvne plazme, sestavine, ki jo potrebujejo za zdravljenje številnih resnih bolezni. Ugotovila sta, da s prodajo krvi ni več mogoče zaslužiti veliko, medtem ko je plazma bolj iskana. Prodajanje krvne plazme je med revnimi Američani tako razširjeno, da je vitalnega pomena za njihovo preživetje. Številni dajanje krvne plazme razumejo kot svojo službo.
V Johnson Cityju sta na primer srečala 21-letno žensko, ki plazmo daruje desetkrat na mesec, kolikor je uradno dovoljeno. Nekaj mesecev je bila brezposelna, prav tako njen mož. Ko gre na kliniko, da daruje plazmo, na dve hčerki pazi mož. Na kliniki je že tako redna obiskovalka, da preskoči zdravniški pregled in le izpolni obrazen z 22 vprašanji o zdravju. Med drugim donatorji ne smejo imeti tatujev – to je razlog, da njen mož ne more darovati plazme. Prav tako morajo donatorji navesti stalni naslov, sicer ne morejo darovati.
Najbolj jo skrbi, da bi med pregledom krvi ugotovili, da ima premalo železa, in bi posumili, da je anemična. V tem primeru ne bi mogla darovati – družina pa potrebuje vsakih 30 dolarjev, ki jih lahko dobi. Vsa procedura traja tri ure. Po vsakokratnem darovanju se počuti malce utrujeno. Upa, da ne bo postala anemična in da bo plazmo lahko še naprej na dajala desetkrat na mesec.
Medtem ko bolnišnice in Rdeči križ ne plačujejo za donacije plazme in se zanašajo na prostovoljno darovanje, je v državi na tisoče zasebnih plazma klinik. Bolnišnice ne podpirajo takega darovanja plazme, saj so mnenja, da plačevanje za plazmo prinaša večje tveganje, saj ni rečeno, da so darovalci pri odgovorih na vprašanja resnicoljubni.
Kritiki takega sistema zbiranja plazme opozarjajo tudi, da je le v ZDA dovoljeno dajanje plazme dvakrat na teden, drugje pa le enkrat na 14 dni. Komercialni centri za odvzem plazme naj bi s tem ogrožali zdravje Američanov, posebno revnih Američanov, za katere je to vir preživetja. Zanimivo je tudi, da je glede na študije, objavljene v American Journal of Public Health, večje število plazma klinik v revnejših četrtih, kjer je tudi aktivna prodaja drog. Kar znova pomeni več možnosti, da je plazma okužena.
Toda farmacevtska podjetja so nenasiten porabnik krvne plazme in dokler bo dovoljeno, bodo revnim Američanom dobesedno pila kri.