Pred dobrimi tremi urami je zagrebška policija v svoje prostore privedla nekdanjega direktorja Hrvaškega elektrogospodarstva (HEP) Ivana Mravaka.
Neuradno naj bi ga obtožili za škodljivo poslovanje, natančneje neutemeljeno preprodajo električne energije po nerealno nizkih cenah. Električno energijo naj bi na mednarodnem trgu kupoval po dražji ceni in jo nato po veliko nižji ceni prodal šibeniški Tvornici lakih metala (TLM), ki je to elektriko naprej posredovala sorodnem mostarskem podjetju Aluminij. S tem naj bi hrvaškemu elektrogospodarstvu in posredno tudi državnem proračunu Mravak povzročil kar za 100 milijonov kun (okoli 13,8 milijona evrov) škode.
To ni prvi greh Mravaka in elektrogospodarstva
Mravak pa je vpleten še v eno malverzacijo, zaradi katere je po nalogu vlade moral zapustiti vodilni položaj v hrvaškem elektrogospodarstvu: 62-letnemu uradniku vladajoče hrvaške politične stranke HDZ Radi Buljubašiću je kar štiri leta omogočal prejemanje neupravičeno visoke plače v HEP-u, čeprav je ta dejansko delal v osrednji pisarni HDZ-ja in se v HEP-u nikoli ni pojavil v službi. Poleg tega pa je Mravak Buljubašiću omogočil nakup službenega HEP-ovega stanovanja po nerealno ugodni ceni.
Sicer pa je Buljubašića, ki je nekoč živel v Avstraliji, v HEP-u po njegovih lastnih besedah zaposlil nekdanji hrvaški premier Ivo Sanader v zahvalo za podporo pri nabiranju glasov hrvaških izseljencev v Avstraliji, ko se je Sanader boril za prvo mesto v stranki.
Zoper te obtožbe se Mravak brani s prostosti, Sanader pa (vsaj za zdaj) o tem še ni bil zaslišan.
Policija za zdaj skopa s pojasnili
Policija do zdaj ni posredovala podrobnosti o današnjem dogodku, prav tako še ni povsem jasno, ali je Mravak aretiran ali ne. Pojasnili so le, da gre za utemeljeni sum kaznivega dejanja zlorabe položaja in pooblastil. Sicer pa je v jutranjih urah policija že temeljito pretresla Mravakovo stanovanje in osebni avtomobil.
Tudi v tej zgodbi Polančec?
V povezavi s to najnovejšo preiskavo, s katero Hrvaška nadaljuje obračun z gospodarskim kriminalom, se omenja tudi ime najbolj znanega hrvaškega pripornika Damirja Polančca, nekdanjega gospodarskega ministra in podpredsednika vlade, ki je obtožen prizadejanja velike škode koprivniški živilski tovarni Podravka. V danes sproženi preiskavi naj bi bil tudi Ivo Koštan, direktor TLM, ki je elektriko prepoceni kupovala in posredovala naprej.
Do konca? Tudi drugje?
Klobčič hrvaškega gospodarskega kriminala se počasi le odvija, javnost pa upa in pričakuje, da bodo preiskave šle do konca in se dotaknile vseh primerov gospodarskega kriminala, tudi kadar so vanje vpleteni za zdaj nedotakljivi posamezniki. Verjetno bi si podobna razkritja in epiloge želeli tudi kje drugje, kjer prav tako vsakodnevno slišijo o uničevanju gospodarstva, a ne tudi o iskanju in kaznovanju odgovornih za ta kriminalna dejanja.