Ponedeljek, 22. 7. 2013, 14.18
9 let, 2 meseca
Ministri EU-ja Hezbolah uvrstili med teroristična gibanja

Hezbolah namreč vse aktivneje podpira režim sirskega predsednika Bašarja Al Asada. Vprašanje Hezbolaha je bilo sicer visoko na zunanjepolitični agendi EU-ja že vsaj od lanskega napada na izraelske turiste v Bolgariji, odgovornost za katerega so pripisali temu gibanju. Takrat je bilo ubitih pet Izraelcev.
Za uvrstitev Hezbolaha na teroristični seznam EU-ja je bilo sicer potrebno soglasje vseh 28 članic, kar pa ni bilo preprosto doseči. Nekatere države namreč politični del Hezbolaha vidijo kot legitimno organizacijo, druge se bojijo destabilizacije Libanona – še posebej tiste, ki prispevajo svoje vojake za tamkajšnjo misijo ZN-a Unifil, in med temi je tudi Slovenija. Hezbolah so na seznam terorističnih organizacij že pred tem uvrstile ZDA, Kanada, Avstralija, Velika Britanija in Nizozemska.
Na dnevnem redu tokratnega zasedanja ministrov v Bruslju so sicer poleg Libanona med drugim še situacija v Siriji, zadnji dogodki v Egiptu, Mali v luči prihajajočih predsedniških volitev in bližnjevzhodni mirovni proces, v katerem se po letih zastoja končno obeta napredek.
Slovenija se je po ministrovih besedah zavzemala za tretjo možnost, a je na koncu pristala na kompromis - da se na seznam uvrsti vojaško krilo Hezbolaha. "Odločitev je lahko zelo delikatna" je opozoril Erjavec ter spomnil, da ima Slovenija tam svoje vojake in da je Hezbolah del oblasti v Libanonu. Vendar pa unija po Erjavčevih besedah ne more spregledati terorističnih napadov v Bolgariji in na Cipru ter dejavnosti Hezbolaha v Siriji.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je izrazil zadovoljstvo, obenem pa tudi upanje, da bo uvrstitev vojaškega krila Hezbolaha vodila v "resnične korake" proti temu gibanju. Izraelski predsednik Šimon Peres pa meni, da gre za nujen ukrep in jasno sporočilo "terorističnim" skupinam, da se njihovih "morilskih " akcij ne bo toleriralo.
"To vprašanje bomo zasledovali prek diplomatskih kanalov, želimo si, da bi države EU-ja natančneje preučile dejstva in poiskale več informacij," je dejal Mikati, a obenem dodal, da "je libanonska družba, v vseh svojih delih, zavezana spoštovanju mednarodnega prava in ohranjanju odličnih odnosov z državami članicami EU-ja".
Tudi libanonski zunanji minister Adnan Mansour je potezo EU-ja označil kot "prenagljeno".
V ZDA - tam je Hezbolah, kakor tudi v Izraelu, že na seznamu terorističnih skupin - so po pričakovanjih zadovoljni, saj so EU dolgo pozivali k temu koraku. Na odločitev zunanjih ministrov EU se je odzval ameriški državni sekretar John Kerry, ki je ocenil, da unija s tem "pomembnim korakom" pošilja "močno sporočilo Hezbolahu, da ne more delovati nekaznovano".