Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
7. 7. 2014,
16.50

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 7. 7. 2014, 16.50

9 let

Mafijaš zatožil politike

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zaprti mafijaš se je odločil povedati, kako so lokalni politiki v Neaplju sodelovali s Camorro.

Antonio Iovine je v zaporu že od leta 2010. V Camorri je bil znan kot O'nino, otrok, na vesti pa ima vse mogoče najtežje zločine od umora do ogrožanja javnosti z zastrupljanjem.

Prav to je v Neaplju še kako vroča tema. Neapelj in okolica sta namreč nasmetena s tisoči nelegalnimi odlagališči smeti, ki so nastala po tem, ko je ravnanje z odpadki v mestu prevzela mafija.

Iovine, ki bo sicer v zaporu bržkone do konca življenja, pa je tisti, ki zdaj preiskovalcem lahko pove, kako sta sodelovali mafija in lokalna politika. Zato se njegove izpovedi bolj kot mafijski botri bojijo lokalni politiki. Iovine se je namreč odločil, da bo spregovoril.

Vsi župani so njihovi Antonio Iovine je sicer član klana Casalesi in je bil zadnjih 14 let, preden so ga aretirali, na begu. Kot je dejal, je na mesec dobil 100.000 evrov, s čimer je plačeval vse stroške skrivanja, vključno z desetimi ljudmi, ki so skrbeli le za to, da ga policija ni našla.

A so ga, in zdaj, dve leti pozneje, je postal zvezda. Nedavno je imel v zaporniški celici videokonferenco, na kateri je povedal, da se je odločil odkrito spregovoriti o svoji preteklosti. Priznal je, da se niti ne spominja, koliko ljudi je bodisi ubil ali dal ubiti v 30-letni mafijski karieri.

Toda bolj kot umori preiskovalce zanima, kdo od politikov je sodeloval z mafijo. Mafijaš je dejal, da se zaveda pack v svoji preteklosti, a "za to ni odgovorna le Camorra". "Denarja je bilo dovolj za vse, sistem pa je bil popolnoma skorumpiran," je povedal skesanec: "Popolnoma vseeno je, kakšne barve je politik ali župan, saj je sistem deloval – in še vedno deluje – enako. V principu nam je bilo popolnoma vseeno, kdo bo župan, saj je z izvolitvijo avtomatično padel v dobro utečen sistem."

To je dejal na sojenju nekdanjemu članu levosredinske vladajoče Demokratične stranke in županu kraja Villa Literno Enricu Fabozziju, ki je obtožen korupcije in sodelovanja z mafijo.

Prirejena javna naročila Mafija je že konec devetdesetih ugotovila, da se lahko s smetmi dobro zasluži. Še posebno z nevarnimi odpadki, ki po zakonu zahtevajo poseben režim deponiranja. A mafija nevarnih odpadkov ni hranila tako, kot bi jih morala, temveč so jih raztresli po vsej pokrajini.

Camorra je pri tem delovala kot prava korporacija. Ustanovili so več podjetij, ki so sodelovala na javnih razpisih za ravnanje z nevarnimi odpadki. Podkupljeni politik ali uradnik je nato uredil tako, da so na razpisu zmagali, pobrali denar, odpadke pa nato odvrgli, kjerkoli se jim je zazdelo. Največkrat so za to uporabljali oddaljena zemljišča družinskih članov Camorre. Tako so nevarne kemijske sestavine končale v bližini polj in naselij, ne da bi jih kdo nadzoroval. Tako odvržene smeti že več let ogrožajo zdravje prebivalcev okolice Neaplja.

"Pričevanje Antonia Iovina bo zatreslo italijanski politični in podjetniški svet," je pred dnevi v La Repubblici zapisal Roberto Saviani, avtor knjige o mafiji Gomora: "On ve čisto vse podrobnosti."

Ne spreglejte