Nedelja, 19. 5. 2013, 8.02
9 let, 2 meseca
Le SDP ima kandidate za drugi krog na lokalnih volitvah

V Zagrebu, Osjeku in Reki ostajajo v igri tudi sedanji župani, splitski župan Željko Kerum pa je že čestital boljšima tekmecema. V vseh štirih mestih bo svoje kandidate tudi v drugem krogu imela le SDP. Po prvih neuradnih izidih po prešteti tretjini volilnih listkov je sedanjega zagrebškega župana, neodvisnega kandidata Milana Bandića podprlo 45 odstotkov Zagrebčanov. V drugem krogu 2. junija bo njegov protikandidat minister za zdravje Rajko Ostojić (SDP), ki je dobil 26 odstotkov.
Največ poslanskih mest v zagrebški skupščini naj bo dobila koalicija na čelu s SDP, ki vodi z dobrimi 27 odstotki. Sledi Bandićeva državljanska lista s slabimi 25 odstotki ter HDZ z 12 odstotki, še kažejo prvi neuradni izidi.
Rahlo presenečenje je prvo mesto kandidata SDP v Splitu Iva Baldasarja, ki ga je podprlo 30 odstotkov Splitčanov. Njegov tekmec iz HDZ Vjekoslav Ivanišević je dobil dobrih 20 odstotkov, medtem ko za njim dober odstotek zaostaja dosedanji župan Željko Kerum.
Največ sedežev v splitski mestni skupščini bo imela SDP, ki vodi z dobrimi 25 odstotki pred HDZ, ki je glede na delne izide dobila 19 odstotkov ter Kerumovi Hrvaški državljanski stranki (HGS), ki ima slabih 13 odstotkov.
Največ možnosti za zmago v prvem krogu ima dolgoletni župan Reke Vojko Obersnel, ki je po prvih neuradnih izidih na slabih 49 odstotkih glasov. Nasprotnik iz HDZ, Hrvoje Burić je ima dobrih 13 odstotkov. Podobna razlika je tudi pri podpori strankarskim seznamom za reško mestno skupščino.
V Osijeku bosta v drugem krogu župan iz vrst Hrvaške demokratske zveze Slavonije in Baranje (HDSSB) Krešimir Bubalo z dobrimi 34 odstotki glasov. S slabimi 30 odstotki sledi neodvisni kandidat Ivica Vrkić, ki ga podpirajo SDP in njihova levosredinska koalicija. Pri volitvah v mestno skupščino ima HDSSB nekoliko večjo prednost pred SDP, še več pa zaostaja HDZ.
Po prešteti dobri tretjini glasov ima HDZ s svojimi koalicijskimi partnerji največ vodilnih ljudi v prvem krogu na volitvah za predsednike županij. Kot še kažejo prvi neuradni izidi je bila udeležba 46-odstotna.
Sicer so državljani prijavili vrsto kršitev volilnih pravil nevladni organizaciji Državljani organizirano spremljajo volitve (Gong). Med drugim so volivcem ponujali med 200 in 400 kunami (med 40 in 60 evrov) za glasove v več mestih in jih prek telefonskih klicev, sporočil po mobilnem telefonu ali na voliščih nagovarjali, za koga naj glasujejo.