Ponedeljek, 9. 3. 2015, 13.14
8 let, 12 mesecev
Lahko sploh kdo zruši ZDA s svetovnega prestola?

Američani imajo dolgo tradicijo prerokb o zatonu ameriške moči. Puritanci so v 17. stoletju v koloniji Massachusetts razpravljali o padcu starih vrednot. Ustanovitveni očetje ZDA so se bali, da bo država, ki so jo ustanovili, doživela usodo starega Rima, piše ameriška spletna stran Business Insider.
Tudi sodobni učenjaki so črnogledi. Michael Lind iz intelektualne skupine New America Foundation pravi, da je ameriška zunanja politika v stanju propada, da je ameriško gospodarstvo v težavah, demokracija pa razbita. Da se je lani – stoletje po začetku prve svetovne vojne – končalo ameriško stoletje.
Ameriški politični analitik Joseph Nye, avtor izraza mehka moč (soft power), je veliko bolj optimističen. Pričakuje, da bodo ZDA igrale osrednjo vlogo v svetu tudi v 40. letih 21. stoletja.
Do leta 2025 bo država z največ prebivalci na svetu Indija. Ima mehko moč (način za širjenje svojega vpliva po svetu, op. p.) – diasporo in popularno kulturo. Toda 63 odstotkov Indijcev je nepismenih, nobene indijske univerze ni med sto najboljšimi.
Kitajska ima največjo vojsko na svetu in njeno gospodarstvo bo kmalu postalo tudi največje na svetu (če upoštevamo primerjavo kupne moči, je to že postalo).
Prav tako se mora komunistična oblast na Kitajskem ukvarjati z mislijo, kako doseči sistem, ki bo omogočal mirno spremembo oblasti. Prejšnji kitajski predsednik Hu Jintao je skušal uveljaviti kitajsko mehko moč s pomočjo konfucijanskih institucij (širjenje kitajskega jezik in kulture v tujini).
Olimpijske igre leta 2008 so bile kitajski uspeh v širjenju mehke moči, toda vse je pokvarilo zaprtje demokratičnega aktivista Liu Xiaoba, ki se tako ni mogel udeležiti podelitve Nobelove nagrade za mir leta 2010.
Toda Nye poudarja, da 82 odstotkov Američanov pravi, da so ZDA najboljši kraj za življenje. Prav tako ZDA ostajajo magnet za mlade nadarjene tujce.