Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
28. 12. 2007,
20.33

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 28. 12. 2007, 20.33

8 let, 8 mesecev

Konstitutivna seja hrvaškega sabora bo 11. januarja 2008

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Novi hrvaški sabor bo sestavljen 11. januarja, je sporočil hrvaški predsednik Stipe Mesić.

Mandatar za sestavo nove hrvaške vlade Ivo Sanader pa ima rok za potrditev vlade do 15. januarja. Hrvaški mediji so, sklicujoč se na neuradne informacije, poročali, da razprava o zaupnici novi vladi ne bo na konstitutivni seji sabora. V novem saboru bo 153 poslank in poslancev V novem hrvaškem saboru, šestem od osamosvojitve države, bo 153 poslank in poslancev oz. eden več kot v prejšnji sestavi. Volilna zmagovalka, Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) ima 66 mandatov, podporo njeni vladni koaliciji so že obljubili poslanci romske in madžarske skupnosti ter poslanec Hrvaške stranke upokojencev (HSU).

Za Sanadarjevo vlado bo odločilen izid pogajanj s koalicijo HSS in HSLS

HDZ je nadaljevala pogovore o podpori vladni koaliciji tudi s poslanci ostalih manjšin, ki imajo nekaj skupnih zahtev. Če bo doseženo soglasje o tem, bo HDZ nadaljevala pogajanja s poslanci posameznih manjšin, ki imajo skupaj osem mandatov. Za drugo zaporedno Sanaderjevo vlado bo po vsem sodeč odločilen izid pogajanj s koalicijo Hrvaške kmečke stranke (HSS) in Hrvaške socialno liberalne stranke (HSLS), ki tudi imajo osem mandatov. Za potrditev nove vlade v saboru so potrebni glasovi najmanj 77 poslank in poslancev.

Izkoriščeni glasovi oseb, ki so umrle pred volitvami Sicer je Mesić poudaril, da bo nova oblast morala čim prej izdelati nove sezname volivcev za zagotovitev še bolj kakovostnih in transparentnih prihodnjih lokalnih in predsedniških volitev. Nevladna organizacija Državljani organizirano spremljajo volitve (GONG) je namreč ugotovila, da so na prejšnjih parlamentarnih volitvah na volilnih seznamih v posebni volilni enoti za diasporo izkoriščeni tudi glasovi oseb, ki so umrle pred volitvami.

Predsednik DIP Branko Hrvatin je dejal, da pojav takšnih oseb na volilnih seznamih ne pomeni, da je nekdo izkoristil njihovo volilno pravico. Hrvaški radio je poročal, da je na prejšnjih volitvah zabeležen le en takšen primer.

Ne spreglejte