Četrtek, 11. 12. 2014, 15.17
8 let, 12 mesecev
Kako so za obstoj evra žrtvovali mlado generacijo

V predkriznem letu 2007 je bila v EU po podatkih Eurostata brezposelnost med mladimi, mlajšimi od 25 let, 15,5 odstotka. Leta 2008 je izbruhnila svetovna finančna kriza, ki se je v stari celini prevesila v evrsko krizo oziroma krizo prezadolženih (večinoma) južnoevropskih držav.
Kriza je najbolj udarila mlade Grke, saj jih je bila lani brez dela kar 58,3 odstotka. Sledijo Španija (55,5 odstotka), Hrvaška (49,7 odstotka), Italija (40 odstotkov), Ciper (38,9 odstotka), Portugalska (37,7 odstotka) in Slovaška (33,7 odstotka). V Slovenija je bilo lani po podatkih evropskih statistikov brezposelnih 21,6 odstotka mladih.
Gre za generacijo, za katero obstaja nevarnost, da bo dolgotrajno ujeta v spirali revščine in socialnega izključevanja, kar lahko vodi v krepitev političnega ekstremizma in socialne nemire, opozarja britanski časnik The Guardian. Nekaj takšnega lahko že vidimo v Grčiji, kjer se krepita leva (Siriza) in desna skrajnost (Zlata zarja).
Na težavo izgubljene generacije opozarjajo tudi podatki Evropske fundacije za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer Eurofound, ki kažejo, da se je delež mladih, ki živijo doma, od leta 2007 povišal v praktično v vseh evropskih državah. Poznejša osamosvojitev mladih in odlaganje ustvarjanja družin ima tudi demografske posledice.
Letos se je položaj mladih malenkostno izboljšal, vendar je položaj še vedno daleč od zaželenega. V EU je bilo julija letos brezposelnih 21,7 odstotka, v evroobmočju pa 23,2 odstotka. Na neslavnem vrhu sta še vedno Grčija in Španija. Maja sta bili obe državi izenačeni – v obeh je bilo brezposelnih 53,1 odstotka mladih.