Četrtek, 17. 7. 2014, 14.26
8 let, 7 mesecev
Kako so Nemci zavladali svetu
Vedno, ko je nemška nogometna reprezentanca osvojila naslov svetovnega prvaka, je bil ta dogodek povezan s kakšnim večjim mejnikom v nemški sodobni zgodovini.
Povojni pesimizem Nemcev, ki so bili za nameček razdeljeni na demokratično-kapitalistični Zahod in komunistični Vzhod, dobro ponazarja takratna priljubljena razlaga njihove črno-rdeče-zlate tribarvne zastave: "Iz zlate preteklosti skozi krvavo sedanjost v črno prihodnost."
Toda ta povojni pesimizem je bil neutemeljen – prihodnost ni bila črna. Ko so nemški nogometaši 4. julija 1954 v Bernu s 3:2 premagali favorizirane Madžare, je ta tekma dobila ime čudež v Bernu (nem. Das Wunder von Bern). Ta "čudežna" tekma se je v nemški kolektivni spomin vpisala kot začetek nemškega povojnega vzpona.
Ko so Zahodni Nemci v domačem Münchnu leta 1974 po zmagi nad Nizozemci z 2:1 še drugič nogometno zavladali svetu, je bila Zahodna Nemčija že za ZDA in Japonsko tretje najmočnejše gospodarstvo na svetu. Tudi naftna kriza, ki je zahodni svet udarila leta 1973, ni resno zamajala nemškega gospodarstva.
Leta 1974 naslov najboljših na svetu ni bil več čudež, zato so zmago nad rivalskimi sosedi iz dežele mlinov na veter Nemci poimenovali zmagoslavje v Münchnu (nem. Der Triumph von München).
V času nemškega združevanja so preveliko nemško moč sosedi Francozi želeli omejiti s tem, da so kot pogoj za sprejetje združene Nemčije zahtevali, da se Nemci odrečejo svoji nemški marki in sprejmejo skupno evropsko valuto. Ironija usode je, da je evro potem bolj "tepel" Francoze kot Nemce.
Nemčija je tako namesto dominantne sile na stari celini, kot so se bali številni, postala skorajda nekakšen evropski bolnik. Toda s protržnimi reformami, ki jih je sprejela rdeče-zelena koalicija pod vodstvom kanclerja Gerharda Schröderja, se je krivulja začela spet dvigati.
Reformirana Nemčija je tako v nasprotju s številnimi drugimi državami zlahka prebrodila svetovno finančno-gospodarsko krizo. Pod vodstvom kanclerke Angele Merkel je EU narekovala sprejetje varčevalne politike, zaradi katere so Nemci postali dokaj osovraženi v številnih prezadolženih južnoevropskih državah – še najbolj v Grčiji.
V prihodnjih letih bo padala tudi nemška brezposelnost, ki je tako ali tako že zdaj med najnižjimi v Evropi. Prihodnje leto bo tako 5,1-odstotna – za primerjavo: v evroobmočju bo po napovedih 11,4-odstotna, v EU pa 10,1-odstotna. Tudi nemški javni dolg, ki je leta 2012 dosegel 81 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), naj bi prihodnje leto znašal 73,6 odstotka BDP.
Nemčija tako ostaja najmočnejše evropsko gospodarstvo in četrto najmočnejše gospodarstvo na svetu (pred njo so ZDA, Kitajska in Japonska) – po podatkih Svetovne banke je bil lani BDP 2,7 bilijona evrov.
Svet je po nemškem zmagoslavju v Riu de Janeiru te dni dobil občutek, da je Nemcem z gospodarskimi in nogometnimi podvigi uspelo tisto, kar jim je dvakrat vojaško spodletelo – zavladati svetu. Se lahko nemški vlak ustavi?
Glede kratkoročnih strahov: v Nemčiji so – a za zdaj ne pretirano – zaskrbljeni, da bo zaradi večanja cen nepremičnin počil nepremičninski mehurček. Nemce je tudi strah, da bodo zaradi politike Evropske centralne banke (nizke obresti, kupovanje obveznic zadolženih držav) prezadolžene evropske države reševali nemški davkoplačevalci.