Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Sreda,
5. 11. 2014,
12.42

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 5. 11. 2014, 12.42

8 let, 12 mesecev

Kako so Američani neusmiljeno obračunali z Obamo

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Polom demokratov in obračun Američanov z Obamo. Tako so mediji opisali ameriške vmesne volitve, na katerih so prepričljivo slavili republikanci. Poglejmo, kje so razlogi za neuspeh Obamove stranke.

Republikanci, ki so do zdaj imeli večino v predstavniškem domu ameriškega kongresa (zdaj so jo še okrepili), imajo po teh volitvah večino tudi v senatu. Za demokratskega predsednika Baracka Obamo bosta tako zadnji dve leti njegovega mandata posuti s še večjim trnjem.

Obama kot mesija Ko je Obama leta 2008 kandidiral za ameriškega predsednika, so številni Američani in drugi ljudje po svetu nanj gledali kot na mesijo, ki bo spremenil ZDA in svet na boljše. Yes We Can (sl. Da, zmoremo!) je bil njegov slogan, s katerim je premagal republikanskega protikandidata Johna McCaina in postal prvi temnopolti predsednik v zgodovini ZDA.

Američani naveličani vojne in jezni zaradi izbruha krize Obami, sinu kenijskega očeta in belopolte Američanke, je pomagala naveličanost ameriških volivcev nad osemletnim predsedovanjem republikanca Georgea Busha mlajšega in vojno v Iraku.

Voda na Obamov mlin je bil tudi izbruh svetovne finančne krize, za katero so bili v očeh volivcev krivi republikanci, ki so imeli zadnjih osem let svojega moža v Beli hiši (v resnici so temelje krize desetletja "gradili" predsedniki obeh strank).

Obamova zunanja politika V zunanji politiki je Obama ubral mehkejšo politiko kot njegov predhodnik, ki pa ni bila dovolj mehka, da bi zadovoljila nasprotnike intervencionistične ameriške zunanje politike po svetu, zlasti v arabskem oziroma muslimanskem svetu, na drugi strani pa je razjezila republikance, ki so Obami očitali preveliko popuščanje in premalo odločno zunanjo politiko.

Po njihovem mnenju je premalo oster do Putinove Rusije (številni politični analitiki menijo, da je ruski predsednik Vladimir Putin popolnoma zasenčil Obamo v svetovni politiki), Irana in islamistov v Siriji in Iraku (republikanci niso zadovoljni le z letalskimi napadi, ampak zahtevajo poseg kopenske vojske proti Islamski državi). Prav odhod ameriških čet iz Iraka naj bil glavni krivec za vzpon zloglasne Islamske države. Bin Ladnova smrt in reševanje avtomobilskega velikana iz Detroita Da ni premehak, je sicer Obama poskušal dokazati z dejanji, kot je bila likvidacija zloglasnega Osame bin Ladna, ki je bil od 11. septembra 2001 ameriški sovražnik številka ena.

Slogan Bin Laden is dead and General Motors is alive (sl. Bin Laden je mrtev in General Motors je živ) je Obami pomagal, da je leta 2012 drugič zmagal na predsedniških volitvah. Njegov neuspešni republikanski izzivalec je bil mormon Mitt Romney.

Obamacare jezi republikance Drugi del slogana – General Motors je živ – kaže, da je večina ameriških volivcev leta 2012 še pozitivno vrednotila Obamovo gospodarsko politiko oziroma gospodarsko politiko v času njegovega predsedovanja. Veliko bolj sporno vprašanje v javnosti, ki je spravljalo republikance v srd, pa je bila Obamova zdravstvena reforma, t. i. Obamacare. Reformi, s katero so želeli demokrati omogočiti dostop do zdravstvenega zavarovanja tudi številnim revnejšim Američanom, so republikanci goreče nasprotovali, napovedujejo celo, da jo bodo po svoji zmagi odpravili. Vprašanje je, ali jim bo to docela uspelo, vsekakor pa ji bodo namenili manj denarja.

Afera Snowden Obama je razočaral tudi bolj levo usmerjene demokrate oziroma ameriške volivce, saj ni spremenil ZDA tako zelo, kot so si želeli oziroma upali. Vsekakor po njihovem mnenju ni upravičil mesijanske vloge, ki so mu jo dali pred volitvami leta 2008.

Ameriško nadzorovanje telefonskih in spletnih informacij v ZDA in tujini, ki ga je razkril zvižgač Edward Sonwden, je spodbudila tudi nastanek slogana Yes We Scan (Da, vohljamo), ki je bilo smešenje Obamovega slogana iz leta 2008.

Ebola koristi republikancem Vsekakor je zmaga republikancev na vmesnih volitvah dokaz, da so se ameriški volivci po šestih letih naveličali Obame in demokratov. To dokazuje podatek, da so bili republikanci letos uspešni tudi v t. i. modrih državah (modre zvezne države so tiste, ki večinoma volijo demokrate, rdeče pa tiste, ki večinoma volijo republikance). Z Mio Love, ki je zmagala v Utahu, so republikanci dobili tudi svojo prvo temnopolto kongresnico.

Če je bila leta 2008 Obami voda na mlin izbruh krize, pa je pred letošnjimi vmesnimi volitvami vodo na republikanski mlin tik pred volitvami pripeljala panika zaradi ebole. Številni Američani so bili prepričani, da se trenutna ameriška oblast ni sposobna spoprijeti s to nevarnostjo.

Predstavniški dom bolj politično polariziran kot senat Zmaga republikancev je še toliko večja, ker so volilni okraji v ZDA že desetletja oblikovani v prid demokratov. Kot pravi politolog in predsednik raziskovalne družbe Ipsos, ameriški Slovenec John Vidmar, je število kongresnih sedežev, ki jih pridobijo demokrati, večje od dejanskega števila glasov za to stranko.

Čeprav številni napovedujejo medsebojno blokado med republikanskim kongresom in demokratskim predsednikom, pa ni nujno, da bodo zadeve v naslednjih dveh letih šle popolnoma na nož. Ne nazadnje, kot poudarja Vidmar, je senat – ker so senatni volilni okraji večji – veliko manj politično polariziran kot predstavniški dom. Škrlatne zvezne države Senator, ki hoče biti izvoljen, še zlasti v t. i. vijoličasti oziroma škrlatni zvezni državi (vijoličasta oziroma škrlatna barva je mešanica rdeče in modre barve), kjer volivci zelo nihajo glede svojih političnih izbir, mora voditi veliko bolj uravnoteženo in zmerno politiko.

Ne spreglejte