Četrtek, 16. 7. 2015, 17.26
9 let
Kako je vzcvetela in zamrla nemška ljubezen do Grčije

Se še spomnite evropskega nogometnega prvenstva leta 2004 na Portugalskem, na katerem je presenetljivo slavila prav Grčija. Na evropski nogometni Olimp je grške nogometaše popeljal nemški trener Otto Rehhagel.
Tudi nemški pogled na Grke se je občutno spremenil, in sicer na slabše. Kot piše nemški tednik Der Spiegel, je nemški spor z Atenami pogostokrat nemško samospraševanje. Gre za nemško razočaranje nad Grki. Če so imeli Grčijo zaradi njene antične zgodovine Nemci za nekaj posebnega, se zdaj sprašujejo, ali ne bi te dežele zdaj prištevali na Balkan, k Orientu, ne k Evropi.
V 15. in 16. stoletju je bila najbolj cvetoča dežela na stari celini renesančna Italija. Na Apeninskem polotoku, razdeljenem na številne državice, je vzniknil uspešen zgodnji kapitalizem, cvetele so znanost, umetnost in kultura. Italijani, ki so se sklicevali na svoje rimske prednike in slavo starodavnega rimskega imperija, so bili takrat na številnih področjih vodilni narod na stari celini.
Na drugi strani Alp so živeli Nemci. Prav tako razdeljeni na številne državice, a takrat manj pomembni kot Italijani. Niso imeli slavnih rimskih prednikov kot Italijani, zato pa so si jih izmislili. V tistem obdobju je med nemškimi učenjaki vzniknil popolnoma izmišljeni mit, da so Nemci potomci antičnih grških kolonistov, torej da so prav tako kot Italijani potomci starodavnega naroda s slavno antično zgodovino.
Ta nemški fantazijski mit o grških prednikih je šel hitro v pozabo, toda občutek posebne navezanosti na Grke je ostal. V poznejših stoletjih so tako nastajali nekakšni obrnjeni fantazijski miti, na primer ta, da so bili Dorci (eno od grških plemen, Dorci so tudi Špartanci) v resnici germansko ljudstvo, ki je podjarmilo domačine in od njih prevzelo jezik.
Ne samo protestantski teologi, tudi številni slavni nemški filozofi so čutili posebno naklonjenost do Grčije, ki velja za domovino filozofije. Spomnimo se Friedricha Nietzscheja, ki se je skliceval na predsokratsko grško filozofijo, pa na eksistencialista Martina Heideggerja, ki je poskušal dokazati notranjo povezanost med nemškim in grškim jezikom.
Ta maloštevilna nemška manjšina, ki se je sčasoma pogrčila, je bila zelo vplivna in pomembna. Stephanos Streit, potomec frankovsko-saških baronov, je bil guverner grške nacionalne banke in grški finančni minister, njegov sin pravnik Georgios Streit, je bil v obdobju 1913‒1914 grški zunanji minister.
Prva resna nemško-grška travma je nastala med drugo svetovno vojno, saj so Nemci poleg Italijanov in Bolgarov napadli in zasedli Grčijo. To je bilo, vsaj na nemški strani, hitro pozabljeno, saj so po drugi svetovni vojni Nemci množično odkrili Grčijo kot turistični raj. Za Nemce je postala dežela sanj.