Torek, 16. 9. 2014, 10.23
8 let, 9 mesecev
Kako je IS postala najbogatejša teroristična organizacija
Islamsko državo so na začetku financirali bogati donatorji iz zalivskih držav, ki pa so se v zadnjem času, ko zaradi nasilja narašča razvpitost skupine, umaknili. Skupina je s pomočjo dejavnosti, ki spominjajo na mafijo, postala finančno samozadostna, najbolj pa se zanaša na dobičke od tihotapljenja nafte. Del dobička porabijo za plačilo svojim borcem in vzpostavitev kalifata, večji del pa za nakup orožja in tudi propagando.
Nafto tihotapijo po starodavnih tihotapskih poteh v iraški Kurdistan, Turčijo in Jordanijo. Predsednik ZDA pritiska na tamkajšnje oblasti, naj naredijo več za zajezitev tihotapljenja. Ameriški obveščevalci menijo, da bi bogatenje IS na račun nafte lahko ogrozili z zračnimi napadi, vendar za zdaj še ni bilo nobene odločitve o napadih na iraško ali sirsko naftno infrastrukturo, ker na njej delajo civilisti.
Ameriški mediji navajajo besede neimenovanih obveščevalcev, ki trdijo, da IS služi denar tudi s trgovino z ljudmi, ropi, krajami in izsiljevanjem, pa tudi s prodajo starin, ki jih ni uničila, ker niso v skladu z njeno interpretacijo islama. Ameriški obveščevalci ocenjujejo, da lahko Islamska država (IS) tudi zaradi svojega bogastva v prihodnje resno ogrozi ZDA, že zdaj pa številni verjamejo, da je bolj nevarna od Al Kaide, iz katere se je razvila kot njena iraška veja.
Pred osvojitvijo Mosula v Iraku letos poleti so obveščevalci premoženje IS ocenjevali na okrog 875 milijonov dolarjev (676 milijonov evrov), zdaj pa naj bi naraslo že na okrog 2,5 milijarde dolarjev (1,9 milijarde evrov). Pred zavzetjem Mosula so islamisti zahtevali plačevanje davka od lokalnih prebivalcev in grozili vsakomur, ki ni plačal. Z izsiljevanjem naj bi IS zaslužila skoraj 12 milijonov dolarjev (devet milijonov evrov) na mesec.
"Dejavnosti pridobivanja denarja so podobne mafijski organiziranosti. Člani so dobro organizirani, sistematični ter uveljavljajo svojo voljo z ustrahovanjem in nasiljem. Vseeno jim je, kako pridejo do denarja," je besede neimenovanega ameriškega obveščevalca povzel The Independent.