Torek,
16. 9. 2014,
10.23

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 16. 9. 2014, 10.23

8 let, 9 mesecev

Kako je IS postala najbogatejša teroristična organizacija

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Tihotapljenje nafte, izsiljevanje in kraja - s takšnimi dejavnostmi Islamska država zasluži okoli tri milijone dolarjev (2,3 milijona evrov) na dan in je najbogatejša teroristična skupina v zgodovini.

Islamsko državo so na začetku financirali bogati donatorji iz zalivskih držav, ki pa so se v zadnjem času, ko zaradi nasilja narašča razvpitost skupine, umaknili. Skupina je s pomočjo dejavnosti, ki spominjajo na mafijo, postala finančno samozadostna, najbolj pa se zanaša na dobičke od tihotapljenja nafte. Del dobička porabijo za plačilo svojim borcem in vzpostavitev kalifata, večji del pa za nakup orožja in tudi propagando.

Nafto tihotapijo po starodavnih tihotapskih poteh v iraški Kurdistan, Turčijo in Jordanijo. Predsednik ZDA pritiska na tamkajšnje oblasti, naj naredijo več za zajezitev tihotapljenja. Ameriški obveščevalci menijo, da bi bogatenje IS na račun nafte lahko ogrozili z zračnimi napadi, vendar za zdaj še ni bilo nobene odločitve o napadih na iraško ali sirsko naftno infrastrukturo, ker na njej delajo civilisti.

Nevarnejši od Al Kaide IS se je iz Sirije razširila po Iraku in ima pod svojim nadzorom 11 naftnih nahajališč. Zaradi embarga na trgovanje z nafto cveti tihotapljenje. IS prodaja nafto tihotapcem po nižjih cenah nekje od 25 do 60 dolarjev (od 19 do 46 evrov) za sod, ki na trgu stane okrog 100 dolarjev (77 evrov). Na dan naj bi pretihotapili tudi več kot 30 tisoč sodov nafte.

Ameriški mediji navajajo besede neimenovanih obveščevalcev, ki trdijo, da IS služi denar tudi s trgovino z ljudmi, ropi, krajami in izsiljevanjem, pa tudi s prodajo starin, ki jih ni uničila, ker niso v skladu z njeno interpretacijo islama. Ameriški obveščevalci ocenjujejo, da lahko Islamska država (IS) tudi zaradi svojega bogastva v prihodnje resno ogrozi ZDA, že zdaj pa številni verjamejo, da je bolj nevarna od Al Kaide, iz katere se je razvila kot njena iraška veja.

Bogastvo ocenjeno na 1,9 milijarde evrov Denar prihaja tudi s prodajo žensk in otrok v suženjstvo ter ropanjem premoženja vsem, ki niso suniti. Na začetku leta so islamisti izpustili štiri francoske in dva španska novinarja, potem ko so njihove vlade prek posrednikov plačale večmilijonske odškodnine. Za izpustitev ameriškega novinarja Jamesa Foleyja, ki so ga pozneje obglavili, so zahtevali 123 milijonov dolarjev (95 milijonov evrov).

Pred osvojitvijo Mosula v Iraku letos poleti so obveščevalci premoženje IS ocenjevali na okrog 875 milijonov dolarjev (676 milijonov evrov), zdaj pa naj bi naraslo že na okrog 2,5 milijarde dolarjev (1,9 milijarde evrov). Pred zavzetjem Mosula so islamisti zahtevali plačevanje davka od lokalnih prebivalcev in grozili vsakomur, ki ni plačal. Z izsiljevanjem naj bi IS zaslužila skoraj 12 milijonov dolarjev (devet milijonov evrov) na mesec.

Delujejo kot mafija Z napredovanjem IS po severu Iraka so pod nadzor islamistov prišla tudi velika območja z rodovitno zemljo. Veliki deli petih najrodovitnejših provinc v Iraku so trenutno pod njihovim nadzorom. V teh provincah pridelajo okoli 40 odstotkov vsega žita v državi. Poleg tega so islamisti zaplenili od 40 do 50 tisoč ton žita iz vladnih silosov na severu Iraka.

"Dejavnosti pridobivanja denarja so podobne mafijski organiziranosti. Člani so dobro organizirani, sistematični ter uveljavljajo svojo voljo z ustrahovanjem in nasiljem. Vseeno jim je, kako pridejo do denarja," je besede neimenovanega ameriškega obveščevalca povzel The Independent.