Torek, 6. 8. 2013, 16.57
1 leto, 8 mesecev
Kako je internet premagal tiskane medije
Ustanovitelj največje spletne trgovine na svetu Amazon.com, milijarder Jeffrey Bezos, je v torek napovedal, da bo za 250 milijonov dolarjev kupil časopis Washington Post, ki se utaplja v rdečih številkah.
Naklade tiskanih medijev zato strmoglavo padajo. V Veliki Britaniji je tako število izvodov najbolj branega časnika, tabloidnega The Suna, padlo s 3,6 milijona leta 2000 na zdajšnjega 2,4 milijona. Njegov tabloidni tekmec Daily Mail pa je v istem obdobju padel z 2,3 na 1,8 milijona.
Podobne težave pestijo tudi resne britanske časnike: The Times je od leta 2000 padel z več kot 700.000 na dandanašnjih okoli 400.000 izvodov. V istem obdobju je The Guardian padel s 400.000 na okoli 200.000 izvodov.
Tudi v največji evropski državi Nemčiji je podobno. V državi, kjer ima dostop do interneta več kot 80 odstotkov prebivalcev, naklade tiskanih medijev padajo. Še zlasti branost tiska pada v velikih mestih: Berlin, Hamburg, München …
Zato ni čudno, da je šel največji nemški medijski imperij pokojnega Axla Springerja (zdaj ga vodi njegova peta in tudi zadnja žena Friede Springer), ki med drugim izdaja najbolj bran nemški časnik, tabloid Bild, v smer digitalizacije.
Zadnja leta tako dajejo vse večjo pozornost digitalnim medijem. Pred dnevi je tako odjeknila novica, da bodo za skoraj milijardo evrov prodali svoje nekoč paradne časopisne konje: Hamburger Abendblatt, Berliner Morgenpost, die Hörzu …
Padec branosti so v zadnjih letih doživeli tudi slovenski tiskani mediji, zato se že nekaj let za marsikateri časopis ugiba, da je njegov konec tik pred zdajci. Poleg padca branosti pa nekatere medije (Delo, Večer) po polomu tajkunskega prevzema v Pivovarni Laško, zdajšnjem lastniku, bremeni še vprašanje, kdo bo novi lastnik.