Četrtek, 7. 3. 2013, 7.47
1 leto, 7 mesecev
Janša: Ratifikacija hrvaške pristopne pogodbe po ratifikaciji memoranduma o LB-ju
Janša je na tiskovni konferenci po seji vlade memorandum označil za kompromis. "Problem varčevalcev se vrača v okvir dogovora, ki je vsebovan v prilogi C nasledstevnega sporazuma, ki so ga ratififcirali po razpadu Jugoslavije. To je stališče, ki ga Slovenija zastopa od trenutka, ko je bil dunajski sporazum ratificiran. Realizacija tega se v praksi ne more vleči desetletja. Stvari se bodo rešile. Izkušnje iz podobnih situacij,iz podobnih držav kažejo, da kjer gre za denar, stvari ne ostajajo večne. Pride prej do dogovorov, poravnav kot v primerih, ko gre za ozemlje," je dejal. Slovenski in hrvaški premier Zoran Milanović naj bi 11. marca memorandum o Ljubljanski banki podpisala ob 9. uri na gradu Mokrice. Vsi postopki, ki so bili zaćeti pred hrvaškimi sodišči, mirujejo do rešitve, novih postopkov ne bo, je dodal Janša in napovedal, da bo Slovenija po izmenjavi diplomatskih not tega memoranduma pričela s postopkom hrvaške pristopne pogodbe k EU. Predviden podpis sporazuma je v ponedeljek, 11. marca. Ko ga bo vlada ratificirala - ratifikacija v DZ ni potrebna - bo poslala zakon o ratifikaciji pristopne pogodbe v DZ. Ko bo Slovenija z uredbo vlade ratificirala memorandum glede vprašanja LB, bo DZ pričel s proceduro ratifikacije pristopne pogodbe, a je ne bo končal, dokler ne dobimo listine o ratifikaciji memoranduma s strani Hrvaške, je pojasnil Janša. "DZ lahko v naslednejm mesecu konča pristop Hrvaške v EU," je še dodal.
Hrvaška vlada je tudi že objavila besedilo parafiranega memoranduma. V njem vladi soglašata, da bosta rešitev glede prenesenih deviznih vlog poiskali na temelju sporazuma o nasledstvenih vprašanjih, in sicer priloge C tega sporazuma, ki govori o finančnem premoženju in obveznostih nekdanje SFRJ.
V pričakovanju rešitve vprašanja bo hrvaška vlada "zagotovila zaustavitev vseh sodnih postopkov", ki sta jih v zvezi s prenesenimi deviznimi vlogami sprožili hrvaški Zagrebška banka in PBZ, in obenem zagotovila, da se ne bodo sprožili nobeni novi sodni postopki glede tega. Slovenska vlada se po drugi strani v memorandumu zavezuje, da bo nemudoma v državnem zboru sprožila postopek za ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe z EU, s ciljem, da se ratifikacija izvede čim prej.
Hrvaški predsednik Ivo Josipović je v odzivu na dogovor dejal, da je bil od vsega začetka optimist, da bo sporazum o LB dosežen in da bo Slovenija ratificirala hrvaško pristopno pogodbo z EU. "Mislim, da je to dobro in da gre za kompromis, ki odpira prostor za različne aranžmaje in dogovore, vendar pustimo vladama, da problem rešujeta naprej," je v Omišu izjavil Josipović, poroča Hina.
Pusićeva je na Twitterju zapisala, da bi lahko slovenska vlada zdaj že do konca tega meseca ratificirala hrvaško pristopno pogodbo. Obenem je dodala, da se bo rešitev vprašanja varčevalcev našla na temelju nasledstvenega sporazuma.
Slovensko veleposlaništvo v Zagrebu je tvitnilo, da sta Kajzer in Pusićeva parafirala omenjeni memorandum. Memorandum o soglasju je sicer prva točka seje vlade v Zagrebu, neuradno pa naj bi ga na seji obravnavala tudi slovenska vlada. V samem memorandumu piše, bo stopil v veljavo na dan prejetja zadnjega obvestila po diplomatski poti, s katerim državi ena drugo obvestita o zaključku notranjih postopkov.
Je pa Fajonova opozorila, da Hrvaška z memorandum sicer zagotavlja prekinitev vseh sodnih postopkov, ne pa tudi njihove ustavitve ali celo odpovedi tožbenim zahtevkom. Samo tako bi namreč Hrvaška jasno dokazala, da nima namena reševati tega spora pred svojimi sodišči, česar se mnogi v Sloveniji še vedno bojijo. Sodni postopki, ki so le prekinjeni, se namreč lahko nadaljujejo. Mazej Kukovičeva se je na današnje parafiranje memoranduma medtem odzvala na Twitterju, kjer je objavila povezavo do članka na to temo in obenem zapisala "Dobro za vse".