Prekinitev več deset tisoč sodnih procesov, za katero si prizadeva italijanski premier Silvio Berlusconi, je "absurdna" in "problematična z vidika skladnosti z ustavo", ocenjuje višji sodni svet.
Negativno mnenje se nanaša na dopolnilo zakona v okviru varnostnega paketa, ki ga je 18. junija potrdil senat in ki predvideva prekinitev vseh procesov za leto dni za kazniva dejanja, storjena pred julijem 2002, z izjemo sojenj za nasilna dejanja, mafijske zločine in kazniva dejanja, za katera je zagrožena več kot desetletna zaporna kazen.
Neskladnost z načelom obveznega kazenskega pregona
Višji sodni svet je v sporočilu poudaril, da je dopolnilo zakona "problematično z vidika skladnosti z načelom obveznega kazenskega pregona, ki ga predvideva ustava", ter da je dopuščanje samovoljne določitve skrajnega roka "absurdnost", ki se ne more obrazložiti v okviru italijanske pravne ureditve.
Opozicija zakon poimenovala "rešimo premiera"
Opozicija je zakon, ki je trenutno v obravnavi v poslanski zbornici, poimenovala "rešimo premiera", saj bo omogočil prekinitev sojenja Berlusconiju, ki je obtožen, da je leta 1997 britanskemu odvetniku Davidu Millsu plačal 600.000 dolarjev, da je na nekem drugem procesu proti Berlusconiju krivo pričal.
Vlada Berlusconija, ki se mu je po mnenju kritikov mnogih obtožb od srede 90. letih uspelo rešiti prav s pomočjo zakonov, sprejetih v času njegove vlade med letoma 2001 in 2006, je sicer v petek sprejela in v obravnavo v parlament vložila tudi predlog zakona, ki bi štirim najvišjim državnim uslužbencem podelil imuniteto pred sodnim pregonom. Imunitete bi bili poleg premiera deležni tudi predsednik države in predsednika obeh domov parlamenta.