Sobota, 31. 8. 2013, 19.46
8 let, 8 mesecev
Hrvaško in avstrijsko zdravstvo pred slovenskim
WHO si je zadala ambiciozno nalogo – razvrstiti svetovne zdravstvene sisteme od najboljšega do najslabšega. Na podlagi petih indikatorjev – zdravje, enaka dostopnost do zdravstvenih storitev, odzivnost, enakost pri odzivnosti ter pravična finančna razdelitev – je ocenila zdravstvene sisteme 190 članic. Lestvico in analizo je objavila v poročilu za leto 2000.
Francija je zasedala prvo mesto na svetu, na zadnjem je bil Mjanmar. Med evropskimi državami je bila najnižje uvrščena Rusija na 130. mestu, najnižje uvrščena članica Evropske unije pa je bila Latvija na 105. mestu. Relativno visoko mesto med ZDA (37.) in Kubo (39.) je slovenski zdravstveni sistem med evropskimi uvrščalo na 24. mesto.
WHO lestvice zdravstvenih sistemov zaradi kompleksnosti ne dela več. Podobne naloge se je lotilo švedsko podjetje Health Consumer Powerhouse (HCP), ki primerja švedsko zdravstvo z drugimi evropskimi. Lani je podjetje na lestvici evropskih zdravstvenih sistemov, na kateri je bilo 34 držav, Slovenijo uvrstilo na 19. mesto.
Francija je na lestvici HCP lani zasedla 8. mesto, na prvem pa je bila Nizozemska pred Dansko in Islandijo. Od naših sosed so bile pred Slovenijo Avstrija na 11. in Hrvaška na 17. mestu, za nami pa Italija na 21. mestu (WHO je leta 2000 italijanski zdravstveni sistem uvrstila na visoko drugo mesto) in Madžarska na 27. mestu.