Torek, 9. 9. 2014, 13.16
8 let, 11 mesecev
Hollande trepeta. Kako strašno bo maščevanje "brezzobih"?

Ko je socialist Hollande maja 2012 na francoskih predsedniških volitvah premagal konservativca Nicolasa Sarkozyja, je postal veliko upanje tako francoske kot tudi evropske levice, da bo naredil konec varčevalni politiki nemške kanclerke Angele Merkel.
A Hollandov trenutek zmagoslavja je hitro minil. Na evropski ravni ni mogel zaustaviti politike varčevanja nemške kanclerke, prav tako – ker je bil še bolj usodno za njegovo priljubljenost med Francozi – ni mogel iz krize izvleči francoskega gospodarstva.
A obljube, za katere so številni že pred volitvami opozarjali, da so neuresničljive, so se razblinile kot milni mehurčki. Še najbolj – vsaj na zunaj – je bil zagret za uveljavitev davka za bogate. Že napoved tega davka je v tujino pregnala številne francoske petičneže, medijsko najbolj odmeven je bil "beg" znanega francoskega igralca Gerarda Depardieua.
Vsepovsod drugje je francoski socialist nizal neuspeh za neuspehom: Sarkozyjeve pokojninske reforme ni odpravil, ampak le malenkostno omilil, prav tako se ni uresničilo zaposlovanje mladih v javnem sektorju. Za mlade Francoze tako ostaja obljubljena dežela Velika Britanija, kjer naj bi jih samo v Londonu, v "severnem Parizu" oziroma šestem največjem francoskem mestu, kot pravijo šaljivi Britanci, delalo nekaj 100 tisoč.
Konec tega leta oziroma v začetku letošnjega leta pa je Hollande napovedal, da bodo z rezi v javni sektor, tj. z reorganizacijo zlasti lokalne samouprave, letos privarčevali 15 milijard evrov, med letoma 2015 in 2017 pa še 50 milijard evrov.
Toda najbolj usodne za njegovo politično kariero lahko postanejo peripetije v njegovem zasebnem, ljubezenskem življenju. Pred volitvami je v primerjavi s Sarkozyjem, ki je polnil časopisne stolpce s svojim razmerjem in poroko z Italijanko Carlo Bruni, veljal za "gospoda normalnega" (fr. Monsieur Normal).
Ko so v začetku letošnjega leta francoski tabloidi razkrili, da Hollande ljubimka z igralko Julie Gayet, pa se je skrhal tudi odnos med njim in Trierweilerjevo. Ta je pred dnevi izdala knjigo z ironičnim naslovom Merci pour ce moment (sl. Hvala za ta trenutek). Trierweilerjeva kot novinarka ve, kako lahko uniči politikovo kredibilnost – razkrije njegovo dvojno politično moralo.
Toda to je le maska za javnost, razkriva Trierweilerjeva, ki piše, da je Hollande hladen in ciničen prevarant, ki brez sramu laže, ter hinavec, ki prezira reveže. Prvi med francoskimi socialisti naj bi revne celo posmehljivo označeval kot "brezzobe" (fr. les sans-dents) – posmehljivka je povezana s tem, da si revni Francozi ne morejo privoščiti ustrezne zobozdravstvene oskrbe.
Francoski izraz sans-dents, "brezzobi", namreč spominja na izraz sans-culottes (dobesedni prevod: brez dokolenskih hlač). Sans-culottes, ki so bili v prvih vrstah francoske revolucije, seveda niso hodili naokrog brez hlač, ampak so bili to pripadniki revnejših mestnih slojev, ki so nosili dolge hlače, in ne svilenih dokolenskih hlač kot bogatejši sloji, predvsem plemiči.
Slabo gre tudi drugim socialistom. Predsednik vlade Manuel Valls, ki je bil kot notranji minister zaradi trde roke z nezakoniti romskimi priseljenci priljubljen med Francozi, je doživel hud javnomnenjski zdrs: z okoli 44 na 30 odstotkov.
Kako globoko je razdeljena francoska levica, kažejo tudi odzivi na izjavo novega gospodarskega ministra Emmanuela Macrona, da bo odprt za nov razmislek o 35-urnem delovnem tedniku. Ta izjava je dvignila veliko prahu na francoski levici, tako kot izjava ministra za delo Francoisa Rebsamena, da bi morali zavodi za zaposlovanje bolj spremljati iskalce dela, piše ameriška tiskovna agencija AP.
Trierweilerjeva, ki je razkrila Hollandove zasebne in zasebno-politične skrivnosti, tako lahko postane resnična femme fatale (usodna ženska), ki bo potegnila francoskega predsednika v dokončen politični propad. Ta je sicer skušal popraviti nastalo škodo zaradi "brezzobih" z zatrjevanjem, da je služenje revnim smisel njegovega obstoja.
1