Kurdi iz Sirije so z gore Sindžar na severu Iraka v torek rešili 35 tisoč beguncev, večinoma pripadnikov skupnosti jazidov, je sporočil Urad ZN za begunce (Unhcr).
Kurdi so razbili obroč islamskih skrajnežev, pred katerimi je na goro zbežalo na tisoče ljudi. Na gori naj bi bilo še vedno do 30 tisoč ljudi. Reševati jih pomagajo tudi helikopterji iraške vojske, ki dovažajo hrano in vodo ter odvažajo begunce. Po podatkih ZN je v Iraku 1,2 milijona notranje razseljenih oseb.
V torek je eden od helikopterjev strmoglavil, ker se je nanj nagnetlo preveč ljudi. Pilot je umrl, med 20 ranjenimi pa so bili tudi jazidski poslanec in dva novinarja New York Timesa.
Silili so jih v spremembo vere
Jazidi so se zatekli na goro po 2. avgustu, ko so jim bojevniki Islamske države Iraka in Levanta (Isil) zagrozili s smrtjo, če ne bodo spremenili vere.
Predsednik ZDA Barack Obama je zaradi nasilja nad verskimi manjšinami v Iraku prejšnji teden odobril letalske napade na položaje sunitskih skrajnežev.
Kurdi islamistom odvzeli ozemlje
Ameriški zračni napadi so kurdskim borcem v Iraku pomagali ubraniti njihovo prestolnico Erbil in odvzeti nekaj ozemlja Isilu. Američani bombardirajo tudi sile Isila ob vznožju gore Sindžar.
Kmalu po začetku letalskih napadov so ZDA začele z letali dovažati pomoč ljudem, ki so se brez hrane in vode zatekli na goro. Pomoč iz zraka dostavljajo tudi francoska in britanska vojaška letala.
ZDA pošiljajo vojaške svetovalce
ZDA so v Irak, natančneje v Irbil, napotile tudi 130 dodatnih vojaških svetovalcev, je sporočil ameriški obrambni minister Chuck Hagel. V Iraku je že zdaj 250 vojaških svetovalcev. Marinci in pripadniki posebnih enot bodo pomagali pri reševanju humanitarne krize, ne bodo pa sodelovali pri bojih.
Članice EU lahko oborožijo Kurde
Evropska unija se ni dogovorila o skupnem pošiljanju orožja iraškim Kurdom, ki se borijo proti islamistom, je pa odobrila svojim članicam, da lahko oborožujejo Kurde v sodelovanju z oblastmi v Bagdadu. Pošiljanje orožja je že napovedal francoski predsednik Francois Hollande.
Predsednik Kurdistana Masud Barzani je v nedeljo mednarodno skupnost pozval, naj oboroži Kurde, da se bodo lahko borili proti Isilu.
Se bo odzvala tudi Slovenija?
Ali se bo na ta poziv odzvala tudi Slovenija, ne na zunanjem ministrstvu ne na ministrstvu za obrambo danes še niso mogli odgovoriti, saj da odločitev o tem vprašanju še ni bila sprejeta. So pa na MZZ pojasnili, da je slovenski stalni predstavnik v Bruslju v torek podprl omenjeno odločitev, da lahko članice EU same oborožujejo Kurde, če to želijo in da Slovenija temu ne nasprotuje.