Četrtek, 17. 9. 2015, 10.55
8 let, 7 mesecev
Deset podob sreče med begunci in migranti
Britanski politik Tony Benn je nekoč dejal, da je način, na katerega vlada obravnava begunce, zelo poučen, saj pokaže, kako bi vlada obravnavala svoje državljane, če bi menila, da to lahko počne nekaznovano. Odnos Madžarske do beguncev in migrantov zato veliko pove o njeni vladi. In odnos madžarske vlade do beguncev in migrantov je popolnoma zasenčil vso človekoljubnost, ki so jo pokazali Madžari, ko so na primer ob avtocesti, po kateri so hodili prebežniki, puščali hrano in pijačo.
Zadnje mesece smo preplavljeni s pretresljivimi podobami begunske krize. Z mrtvimi otroki, izmučenimi starci, obupanimi množicami, pobesnelimi policisti in grozo žične ograje. Toda med begunci in migranti so tudi trenutki sreče, ki nam povedo, da smo vsi le ljudje.
Morebiti pravo podobo sveta prikazujejo tudi fotografije Evropejcev, ki pozdravljajo begunce in migrante, potem ko so ti prispeli z vlaki. Ali dečka, ki na železniški postaji v Münchnu v majhnem vozičku begunskim otrokom ponuja svoje igračke. Pa kolona avstrijskih avtomobilov z ljudmi, ki so se odločili, da bodo šli sami na madžarsko mejo po prebežnike.
Ali pa sreča na obrazu Osame Abdula Mohsena , ki ga je na Madžarskem obrcala televizijska snemalka, medtem ko je s sinom v naročju bežal pred policijo. Na madridski železniški postaji se je zadovoljen smejal, ko je tja prispel na povabilo nogometne šole kluba Getafe. Mohsena je namreč nogometni trener in španska šola mu je ponudila delo, nastanitev in pomoč pri pridobitvi azila.
Neprecenljivi so tudi zadovoljni obrazi družine učitelja angleščine Laitha Majida. Fotografija objokanega Majida, ki na obali grškega otoka objema svoja mlajša otroka, je postala ena od prvih kultnih podob begunske krize. Ko je bila objavljena na strani, so jo v enem dnevu posredovali 60.000-krat. Tudi ta zgodba ima srečen konec: fotografijo celotne šestčlanske družine, ki nasmejana stoji v Berlinu.