Tibetanski duhovni voditelj dalajlama je postal častni meščan Rima zaradi njegovih prizadevanj za rešitev razmer v Tibetu in zagovarjanja človekovih pravic.
Ob prejemu častnega meščanstva rimske mestne občine je poudaril, da mu naziv pomeni spodbudo za nadaljnje prizadevanje za nenasilno delovanje, Tibetancem pa naj sporoči, da niso pozabljeni.
Meščanstvo je sprejel "zaradi iskrenega priznanja resnici in pravičnosti"
"Tega meščanstva nisem prejel zaradi politične igre ali komercialnega interesa, temveč zaradi iskrenega priznanja resnici in pravičnosti," je na sedežu rimske mestne občine poudaril 14. dalajlama Tenzin Gyatso in poudaril, da mu "nagrada", ki jo je iz rok rimskega župana Giannija Alemanna prejel v času, "ko mnogi Tibetanci živijo v dramatičnih razmerah", pomeni spodbudo pri njegovem delu, ki ga bo "nadaljeval do svoje smrti".
Dalajlama ostaja "le preprosti menih"
73-letni dalajlama, ki je med drugim poudaril, da nagrade ne spremenijo človeka in da sam ostaja "le preprosti menih", se bo še naprej zavzemal za človekovo vrednost, ki je "bistvenega pomena za srčnost družbe in družine", in za rešitev razmer v Tibetu, prav tako pa bo spodbujal naklonjenost in harmonijo med verstvi. "Vera, rasa in barva kože niso pomembni, delati moramo vsi skupaj," je še poudaril dalajlama, ki od leta 1959 živi v izgnanstvu v indijski Dharamsali.
Že ob prihodu v Rim je dalajlama, ki ga je pred rimsko občino pričakalo približno 500 ljudi, dejal, da je odlikovanje zelo pomembno zanj in za njegov narod. "Postati meščan Rima namreč pomeni tudi postati evropski državljan," je dejal in poudaril, da lahko "Italija in njena prestolnica veliko naredita za človekove pravice".
Alemanno pozval k priznanju tibetanske avtonomije
Rimski župan Alemanno je v govoru na slovesnosti poudaril, da je avtonomnost Tibeta pravica, ki je "popolnoma v skladu z ustavo Ljudske republike Kitajske. "Mi skupaj z vami glasno zahtevamo polno priznanje avtonomije tibetanskega naroda," je dejal Alemanno, ki je dalajlamovo navzočnost na Kapitolu označil za "simbolično gesto", s katero "v svoje srce sprejema osebnost, ki je svoje življenje posvetila zavračanju nasilja, strpnosti in sočutju, neutrudni obrambi človekovih pravic in pravic naroda".
Pred slavnostno podelitvijo častnega meščanstva se je dalajlama sestal s predstavniki medparlamentarne skupine za Tibet. Kot je dejal predsednik te skupine Matteo Mecacci, je tibetanski duhovni voditelj razmere v Tibetu označil za "zelo resne". Poslance in vlado je po Mecaccijevih besedah tudi pozval, naj "tibetanskemu narodu pomagajo do avtonomije".
Dalajlama bo prejel tudi častno meščanstvo Benetk
Dalajlama se bo v Italiji, ki je prva postojanka njegovega potovanja po Evropi, mudil še v torek, ko mu bo v Benetkah tamkajšnji župan Massimo Cacciari podelil častno meščanstvo. Iz Benetk naj bi se dalajlama odpravil v Nemčijo, kjer naj bi v mestu Baden Baden prejel nemško medijsko nagrado. Tibetanski duhovni voditelj naj bi se s prvega letošnjega potovanja izven meja v Indijo vrnil v sredo.