Nedelja, 31. 8. 2008, 11.59
8 let, 7 mesecev
Brown: Zahod ne sme dovoliti izsiljevanja Rusije
Kot je dodal, so ruska dejanja v Gruziji pokazala na nujno potrebo po tem, da Evropa poišče alternativne vire nafte in plina ter se tako izogne "energetskemu davljenju".
"EU bi morala razmisliti o koreniti spremembi odnosov z Rusijo"
Zapisal je še, da je ruskemu predsedniku Dmitriju Medvedjevu v sobotnem telefonskem pogovoru dejal, da "lahko pričakuje odločen odgovor Evrope" glede vprašanja Gruzije. "V luči ruskih dejanj bi morala EU razmisliti o koreniti spremembi odnosov z Rusijo," je dodal britanski premier. Po njegovem mnenju je sporočilo Moskvi preprosto: "Če želite biti dobrodošli za mizo v organizacijah, kot so G-8, OECD in WTO, morate sprejeti dejstvo, da pridejo s pravicami tudi obveznosti."
Francosko predsedstvo EU je sicer v petek sporočilo, da evropski voditelji na ponedeljkovem srečanju v Bruslju ne bodo sprejeli sankcij proti Rusiji.
Ivanov: Niso vse države EU za sankcije proti Rusiji
Medtem pa sta se v libijskem Bengaziju srečala italijanski premier Silvio Berlusconi in podpredsednik ruske vlade Sergej Ivanov. Kot je po pogovoru z Berlusconijem dejal Ivanov, bo Rusija potrpežljivo pojasnjevala stališča o dogodkih v Gruziji in agresiji nad ruskim prebivalstvom, ki jo je spremljalo etnično čiščenje. Poudaril je, da se "še zdaleč ne vse države EU zavzemajo za sankcije proti Rusiji".
"Evropa ne bo več mogla biti varna in uspešna ob ekspanzivni ruski politiki. Če bo Rusija uspešna v Gruziji, lahko pride do učinka domin, najprej v Ukrajini, a ne samo tam," je dejal ministrica.