Nedelja,
18. 6. 2023,
7.13

Osveženo pred

1 leto, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,12

Natisni članek

Natisni članek

ZDA Kitajska obisk Anthony Blinken

Nedelja, 18. 6. 2023, 7.13

1 leto, 7 mesecev

ZDA: Pogovor Blinkna in Qina odkrit in konstruktiven

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,12
Antony Blinken | Zunanji minister ZDA se bo v Pekingu mudil še v ponedeljek, v okviru potovanja, ki bo trajalo do srede, pa bo nato obiskal še London. | Foto Reuters

Zunanji minister ZDA se bo v Pekingu mudil še v ponedeljek, v okviru potovanja, ki bo trajalo do srede, pa bo nato obiskal še London.

Foto: Reuters

Ameriški državni sekretar Antony Blinken je imel odkrit in konstruktiven pogovor s kitajskim kolegom Qin Gangom, je po današnjem srečanju vodij diplomacije ZDA in Kitajske v Pekingu sporočil State Department. Blinken je poudaril pomen diplomacije in odprtih komunikacijskih kanalov, so dodali. Kitajska stran je medtem izpostavila vprašanje Tajvana.

Ameriški državni sekretar je danes prispel na obisk v Peking. To je njegov prvi obisk na Kitajskem, odkar je leta 2021 prevzel položaj, in tudi prvi obisk kakega vodje ameriške diplomacije v Pekingu po letu 2018. Obisk je bil načrtovan že za februar, a so ga v zadnjem trenutku preložili zaradi domnevnega kitajskega vohunskega balona nad ZDA.

Qin na obisk v Washington

Po navedbah ameriških predstavnikov je cilj obiska stabilizirati odnose med ZDA in Kitajsko, ki so v zadnjem času zelo napeti. Kot so navedli, je Qin Blinknu zagotovil, da si želi Peking stabilnih, konstruktivnih in predvidljivih odnosov z Washingtonom. Strinjal se je tudi s predlogom, da obišče Washington.

Vprašanje Tajvana predstavlja največjo nevarnost

Kitajska stran pa je po srečanju sporočila, da največjo nevarnost za odnose med državama predstavlja vprašanje Tajvana, je poročala kitajska državna televizija CCTV, ki jo povzema francoska tiskovna agencija AFP.

"Vprašanje Tajvana je ključno za interese Kitajske, je najpomembnejše vprašanje v odnosih med ZDA in Kitajsko in tudi največja nevarnost zanje," je po poročanju CCTV Blinknu dejal Qin.

Pogovor trajal več ur

Pogovor ministrov v kitajski državni vili Diaoyutai je trajal več ur, sledila mu je uradna večerja, ki jo je vodja kitajske diplomacije pripravil za ameriškega gosta.

Blinken bo v Pekingu ostal do ponedeljka, na programu ima srečanja z več z visokimi kitajskimi predstavniki. Omenja se tudi možnost srečanja s kitajskim predsednikom Ši Džinpingom, vendar v Pekingu tega za zdaj niso potrdili.

Pred obiskom je Blinken dejal, da bo s kitajskimi sogovorniki neposredno in odkrito začel pogovor o temah, ki skrbijo Washington. Po njegovih besedah je cilj vzpostaviti odprto komunikacijo.

Biden bi se rad srečal s kitajskim predsednikom

Ameriški predsednik Joe Biden pa je v soboto dejal, da upa, da se bo sam "v prihodnjih mesecih" srečal s kitajskim kolegom Ši Džinpingom, da bi spregovorila o razlikah med državama, pa tudi o področjih, kjer lahko najdeta soglasje.

Napetosti med Kitajsko in ZDA segajo od kitajskega stališča do ruske agresije v Ukrajini prek trgovinske vojne med državama in njunega udejstvovanja v indijsko-pacifiški regiji do statusa Tajvana, ki ga Kitajska dojema kot del svojega ozemlja.

Balon
Novice ZDA: Sestrelili smo kitajski balon
Jedrske rakete, Topol, jedrsko orožje
Novice Blinken: Rusija jedrske opcije ne uporabi zaradi Indije in Kitajske
Fajonova
Novice Fajonova o slovenski kandidaturi za VS ZN tudi z Blinknom
Antony Blinken
Novice "Zdaj je čas za včlanitev Švedske v Nato"
Tanja Fajon, Anniken Huitfeldt, Antony Blinken, Melanie Joly in Annalena Baerbock,
Novice So to države, ki bodo odločale o usodi Slovenije?