Nekdanjemu italijanskemu predsedniku Silviu Berlusconiju grozi izguba viteškega naziva, ki ga je prejel leta 1977.
Potem ko je bil pravnomočno obsojen na štiriletno zaporno kazen zaradi davčne prevare v primeru Mediaset, nekdanjemu italijanskemu premieru Silviu Berlusconiju med drugim grozi, da bo izgubil naziv viteza, ki mu po italijansko pravijo Cavaliere. V Rimu bodo sicer v nedeljo protestirali "Vitezovi" privrženci. Z viteškim redom za zasluge v prid Italiji je bil Berlusconi odlikovan leta 1977. V letih zatem se ga je nato, verjetno zaradi njegovih osebnih lastnosti in načina vedenja, prijel vzdevek Vitez oziroma Il cavaliere.
Viteški red ima 840 ljudi
Gre sicer za naziv "viteza dela", ki ga podeljujejo italijanskim državljanom za posebne zasluge na področju kmetijstva, industrije, trgovine, obrti ter posojilne in zavarovalniške dejavnosti. Minister, pristojen za industrijo, vsako leto predsedniku republike predlaga 40 kandidatov, ta pa jih nato izbere 25. Do letos je viteški naziv prejelo skupno 840 ljudi.
V skladu z zakonskimi določili iz leta 1986 lahko posameznik viteški naziv izgubi zaradi dejanj, ki niso vredna tega naziva. Posameznika seznanijo s predlogom za preklic odlikovanja, ta ima 30 dni časa za pisni odgovor, nato pa ga obravnava svet viteškega reda, ki se mora izreči v roku 60 dni. Viteški naziv na koncu odvzamejo z dekretom predsednika republike.
Senat bo glasoval o izključitvi Berlusconija
Medtem ko Berlusconi naziv vitez za zdaj še ima, pa so mu že v petek zvečer odvzeli potni list, da ne bi mogel zbežati v tujino. Oddati je moral tudi svoj diplomatski potni list. Milanski državni tožilec je medtem senatu že tudi predal kopijo pravnomočne sodbe. Senat mora namreč še glasovati o izključitvi Berlusconija, da ga bodo lahko napotili na prestajanje zaporne kazni. Odločanje o tem naj bi bilo že prihodnji teden.
Berlusconija pa bodo pred kaznijo poskušali rešiti poslanci in senatorji njegove stranke Ljudstvo svobode (PDL), ti so v petek zaradi obsodbe svojega voditelja napovedali protestne odstope. Enako so napovedali tudi ministri PDL. V stranki so obenem po srečanju z Berlusconijem napovedali, da bodo zrušili vlado in šli na volitve, če ne bo sprejela reforme pravosodja.
Poslanci zahtevajo Berlusconijevo pomilostitev
Poslanci in senatorji so svoje odstopne izjave že predali vodjema poslanskih skupin stranke v poslanski zbornici in senatu, Renatu Schifaniju in Renatu Brunetti, ki bosta zdaj pri predsedniku Italije Giorgiu Napolitanu zahtevala pomilostitev Berlusconija. Napolitano se s počitnic nazaj na delo v Rim vrača v nedeljo in srečanje bi se lahko zgodilo še isti dan.
Še dodatno je napetost v Rimu zaostril senator PDL Sandro Bondi, ki je zagrozil, da čakajo Italijo – če ne bodo nekako našli kompromisne rešitve – neke vrste "državljanska vojna" in "še neznane posledice za vse", poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Napovedani protesti
Za nedeljo so v Rimu sicer napovedani protesti Berlusconijevih privržencev. Tudi ti bodo zahtevali pomilostitev političnega voditelja. "Vsi smo s Silviom," se glasi slogan demonstracij, organizatorji pa ob tem poudarjajo, da so Berlusconija volili milijoni Italijanov. Da ga "sodnik, ki je pod političnim vplivom, oropa sedeža v parlamentu", je zanje škandal.