V Avstraliji potekajo slovesnosti v spomin na žrtve uničujočih požarov, ki so več dni divjali na jugovzhodu države in terjali več kot 180 življenj.
Slovesnosti na prostem se je v Wandongu v zvezni državi Victoria, ki velja za eno najbolj prizadetih območij, udeležil tudi avstralski premier Kevin Rudd.
Rudd: Sebe ste postavili na zadnje mesto
Rudd je na slovesnosti izrazil zaupanje, da bo ljudem uspelo prebroditi krizo po uničujočih požarih, ki veljajo za najhujše v zgodovini države, zahvalil pa se je tudi lokalnim prostovoljnim gasilcem, ki so se borili z ognjenimi zublji. "Sebe ste postavili na zadnje mesto, skupnost pa na prvo," je dejal avstralski premier, preden je kot simbol spomina in obnove v posodo z vodo položil evkaliptusove liste in druge avstralske rastline.
Bryce: Ljudje so popolnoma izčrpani
Generalna guvernerka Avstralije Quentin Bryce in preživeli prebivalci mesta Kinglake, ki so ga ognjeni zublji skoraj popolnoma opustošili, so se spominske maše medtem udeležili v kraju Whittlesea. "Očitno je, da so ljudje zelo utrujeni, popolnoma so izčrpani," je za britansko televizijo Sky News dejala Bryceova. Maše in slovesnosti v spomin na žrtve so potekale tudi v prestolnici zvezne države Victoria Melbourne in v Sydneyju.
Z dobrodelno akcijo zbrali 91 milijonov dolarjev
V Avstraliji je te dni potekala tudi dobrodelna akcija s katero so za žrtve požarov zbrali več kot 91 milijonov avstralskih dolarjev. Iz sklada bo, po besedah Rudda, vsaki prizadeti družini podarjenih 10.000 dolarjev.
Polovica požarov podtaknjenih
Avstralske oblasti domnevajo, da je bila vsaj polovica gozdnih požarov, ki so pustošili po zveznih državah Victoria in Novi Južni Wales podtaknjenih. Avstralski premier pa je požigalce označil za množične morilce.
Kinglakečani s tožbo nad elektrodistributersko podjetje
Prebivalci mesta Kinglake pa so medtem vložili skupinsko tožbo proti elektrodistributerskemu podjetju SP Ausnet in vladi zvezne države Victoria, saj naj bi prav slaba električna napeljava povzročila enega od požarov blizu mesta, ki je zahteval najmanj 100 življenj, je poročal časnik The Age.
Vlada naj bi poskrbela za sistem zgodnjega opozarjanja
Avstralska vlada se je sicer zavezala, da bo v luči požarov, ki so bili tako smrtonosni tudi zaradi prepoznega obveščanja prebivalcev na prizadetih območjih, vzpostavila nacionalni sistem zgodnjega opozarjanja pred naravnimi nesrečami. "Delo že poteka, treba je spremeniti zakonodajo ... Obstaja nekaj tehničnih vprašanj glede tega, kako opozoriti vsakega na prizadetem območju," je povedala namestnica premiera Julia Gillard, a zatrdila, da odločenost vzpostaviti učinkovit sistem obstaja.